Rozmowy o współpracy gospodarczej Japonii i Rosji w cieniu sporu politycznego

6 maja 2016, 08:45 Alert

(Interfax/Piotr Stępiński/China.org/Wojciech Jakóbik)

Spotkanie przywódców Japonii i Rosji jest traktowane przez Rosjan jako szansa na rozwój więzi ekonomicznych z Krajem Kwitnącej Wiśni. Na drodze mogą jednak stanąć liczne spory polityczne między stronami.

Rozmowy prezydenta Rosji Władimira Putina oraz premiera Japonii Shinzo Abe, do których ma dojść 6 maja w Soczi będą prowadzone w poszerzonym składzie.

Udział w nich ma wziąć prezes Rosnieftu Igor Sieczin. Poinformował o tym dziennikarzy doradca rosyjskiego prezydenta Jurij Uszakow. – W rozmowach udział wezmą ministrowie Uljukajew (minister rozwoju gospodarczego – przyp. red.), Manturow (minister przemysłu i handlu), Nowak (minister energetyki). Administrację prezydenta będzie reprezentował Pieskow (rzecznik Kremla), a Rosnieft  – Sieczin – powiedział Uszakow. Ponadto na spotkaniu będzie obecny minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow oraz Uszakow, którzy wcześniej spotkają się w wąskim gronie z Władimirem Putinem oraz Shinzo Abe.

Uszakow poinformował również, że Rosnieft oraz Gazprom prowadzą rozmowy z japońskimi spółkami o realizacji nowych, wspólnych projektów dotyczących eksploracji oraz eksploatacji węglowodorów.

Podczas odbywającego się w listopadzie ubiegłego roku w Tokio forum Sieczin zaproponował japońskim spółkom uczestnictwo w projektach Rosnieftu. Wśród nich wymienił złoża położone w pobliżu projektu wydobywczego Sachalin 1 : Astrachanowskoje-morie-Niekrasowski, Kajgansko-Wasjukanskoje Morie, Derjuginskij. Ponadto rzecz dotyczy projektów eksploatacji złóż Werchneczoskoje, Tagulskoje, Ruskoje, projektów gazowych Charampur, Kynsko-Czasełnoje, Russko-Peczenskoje oraz Peczora LNG.

Sieczin zaproponował japońskim spółkom stoczniowym Mitsui Engineering & Shipbuilding, Sumitomo Heavy Industries, Kawasaki Shipbuilding rozważenie uczestnictwa w projekcie stoczniowym Zwiezda. Z kolei spółkom inżynieryjnym i technologicznym prezes Rosnieftu zaoferował dostawy sprzętu do Wschodniej Spółki Naftowo-Chemicznej.

Gazprom i Mitsubishi rozważają uruchomienie trzeciego etapu projektu Sachalin 2, który zapewnia LNG na eksport z Rosji.

Uszakow poinformował, że japońskie banki Tokyo-Mitsubishi, Sumitomo Mitsui  oraz Mizuho rozważają możliwość kredytowania jeszcze jednego projektu Novateku – Arctic LNG 2 – zakładający budowę terminalu LNG w oparciu o złoża Salmanskoje na półwyspie Gydańskim. Wspomniane banki już wcześniej uczestniczyły w organizacji kredytu dla realizacji projektu Jamał LNG.

Japonia jest kluczowym odbiorcą rosyjskiego LNG oraz ropy. Tamtejsze spółki – Mitsui oraz Misubishi – są akcjonariuszami wspomnianego projektu Sachalin 2, a japońskie konsorcjum SODECO posiada 30 procent akcji projektu Sachalin 1, który chce rozwijać Rosnieft.

Spowolnienie tempa wzrostu chińskiej gospodarki oraz zachodnie sankcje zachęcają Rosję do przyciągnięcia japońskich inwestorów. Prezes Rosnieftu Igor Sieczin przekonywał, że Moskwa może w pełni zaspokoić zapotrzebowanie Tokio na skroplony gaz ziemny.

Pomimo śmiałych planów spółek, Kreml poinformował z wyprzedzeniem, że na szczycie Putin-Abe nie dojdzie do podpisania żadnych dokumentów. Głównym tematem rozmów będzie podpisanie traktatu pokojowego między Rosją, a Japonią. Kraje te pozostają w stanie zawieszenia broni  i spierają się o wyspy na Oceanie Spokojnym zwane przez Japończyków Północnymi Terytoriami, a przez Rosjan Południowymi Kurylami. Ten spór sprawił, że po Drugiej Wojnie Światowej Moskwa i Tokio nie podpisały traktatu pokojowego. Uszakow przekonywał, że wizyta Abe w Soczi ma dać nowy impuls do budowy ścisłego partnerstwa między krajami. – Liczymy na rozwój bardziej ścisłych więzi nie tylko w sferze politycznej, ale takżę w handlu i ekonomii – ocenił Rosjanin.

Uszakow twierdzi także, że rozmowy mają dotyczyć spotkania grupy G7 zaplanowanej na 26 i 27 maja w Japonii. Rosja została wykluczona z grupy za agresję na Ukrainę. To z jej powodu Zachód, z Japonią włącznie, wprowadził sankcje wobec Rosjan. Mimo to japońska telewizja NHK TV podała, że premier Japonii może przedstawić w Soczi ośmiopunktowy plan współpracy gospodarczej, uwzględniający sektor węglowodorów, a także modernizację portów i lotnisk na Dalekim Wschodzie.