Pomorska branża offshore składa uwagi do umowy partnerstwa na rzecz Realizacji Polityki Spójności 2021-2027

4 marca 2021, 14:30 Alert

Baltic Offshore Wind Rumia, pomorski klaster integrujący sektor offshore na Pomorzu, przygotował uwagi do Umowy Partnerstwa dla Realizacji Polityki Spójności 2021-2027. Są to środki z budżetu UE, które mają trafiać do regionów. Klaster wskazuje, że środki w ramach nowej perspektywy budżetowej powinny być wydatkowane na potrzeby przygotowania kadr i rozwój kompetencji offshore.

Offshore. Fot. PSEW
Offshore. Fot. PSEW

Stanowisko

Klaster wskazuje, że wsparcie z funduszy UE w latach 2021-2027 na rozwój energetyki wiatrowej powinno uwzględniać kształcenie kadr i rozwój niezbędnych kompetencji. – Zgodnie z treścią stanowiska sygnatariusze wskazują, iż zawarte rekomendacje pozwolą dzięki wsparciu funduszy UE skutecznie wspierać wkład lokalnych podmiotów gospodarczych do budowy nowego sektora, który z uwagi na skalę inwestycji w morskie farmy wiatrowe na Bałtyku będzie jednym z najprężniej rozwijających się w Polsce w okresie co najmniej najbliższych kilkunastu lat – czytamy.

Wartość i skala planowanych inwestycji pociąga za sobą konieczność przygotowania podmiotów będących w stanie zapewnić łańcuch dostaw towarów i usług. – Wymaga również przygotowania odpowiednich kadr na etapie budowy jak również utrzymania farm wiatrowych. Jest to podkreślone w tzw. ustawie offshore – czytamy w stanowisku . Szacunki organizacji branżowych wskazują, że inwestycje w pierwszej fazie tj. do 2033 roku powinny przyczynić się do stworzenia ok. 30-40 tys. miejsc pracy. – Ostatecznie ilość miejsc pracy, które powstaną w Polsce, a także ich rodzaj w dużej mierze zależeć będzie od procesu przygotowania kadr, który będzie obejmował szeroko ujęty proces edukacji na poziomie zawodowym, technicznym i wyższym, a także systemy podnoszenia kompetencji i kwalifikacji niezbędnych do poszczególnych etapów inwestycji – podkreślono w stanowisku w ramach konsultacji.

Rekomendacje

W związku z powyższym klaster postuluje:

  • W ramach celu „Europa o silniejszym wymiarze społecznym” w obszarach „rynek pracy, zasoby ludzkie”, a także „edukacja i kompetencje” uważamy za zasadne: o wsparcie tworzenia i rozwoju centrów kompetencji przygotowujących kadry dla sektora offshore nakierowanych m.in. na wzmacnianie procesu kształcenia ustawicznego, w tym w obszarze działań B+R, o wzmocnienie przygotowania instytucji i podmiotów zajmujących się przygotowaniem kadr pod kątem rozszerzania udziału podmiotów w lokalnym łańcuchu dostaw, o prowadzenie programów zwiększających atrakcyjność szkolnictwa zawodowego m.in. poprzez współpracę z potencjalnymi pracodawcami branży offshore, wspierani udziału placówek szkolnych w pracach w obszarze B+R, o realizację programów systemowej współpracy jednostek edukacyjnych i szkoleniowych, także centrów kompetencji z przedsiębiorstwami sektora offshore, której celem powinno być podnoszenie kompetencji uczniów oraz pracowników, np. włączenie nauki języków obcych profilowanych na zakres techniczny niezbędny do pracy w międzynarodowym środowisku branży offshore, o wzmacnianie kompetencji niezbędnych do pracy w sektorze offshore wśród kobiet, m.in. poprzez odpowiednie programy ułatwiające dostęp do rynku pracy, zdobywania kompetencji, popularyzację zawodów branży offshore wśród kobiet, o wsparcie podmiotów i działań na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa i higieny pracy w sektorze offshore, z uwzględnieniem międzynarodowych standardów.
  • Włączenie potrzeby przygotowania kadr dla budowy sektora morskiej energetyki wiatrowej do zapisów celu „Bardziej konkurencyjna i inteligentna Europa dzięki promowaniu innowacyjnej i inteligentnej transformacji gospodarczej”, a także do celu „Bardziej przyjazna dla środowiska niskoemisyjna Europa” w obszarze „wsparcie produkcji energii z odnawialnych źródeł”;

Stanowisko zostało podpisane przez przedstawicieli głównych organizacji branży energetyki wiatrowej w Polsce (PTMEW, PSEW), a także podmiotów prowadzących działalność w obszarze budowania kompetencji dla sektora offshore.

Bartłomiej Sawicki