Rusza pierwsza transza z prawie 30 mld zł wsparcia wygaszania górnictwa

14 lutego 2022, 06:30 Alert

Polska Grupa Górnicza poinformowała o tym, że otrzymała pierwszą transzę dotacji na rzecz wygaszania kopalni w ramach umowy społecznej.

Fot. Polska Grupa Górnicza

– Zgodnie z umową społeczną #PGG otrzymała pierwszą transzę dotacji do redukcji mocy produkcyjnych, co zapewnia stabilność funkcjonowania spółki oraz bezpieczeństwo energetyczne Polski. Węgiel pomimo dopłat wciąż pozostaje najtańszym nośnikiem energii! – przekonuje PGG na Twitterze. Eksperci zareagowali obawami o to, czy ustawa sankcjonująca tę pomoc była notyfikowana w Komisji Europejskiej.

Warto przypomnieć, że prezydent podpisał trzeciego lutego 2022 roku ustawę o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, która weszła w życie czwartego lutego. Zakłada ona 28,82 mld złotych wsparcia na stopniowe ograniczenie wydobycia węgla kamiennego oraz zawieszenie i umorzeń ie zobowiązań spółek górniczych. – Wdrożenie proponowanych w nowelizacji rozwiązań wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej – czytamy na stronie PGG.

Umowa społeczna rządu ze związkami zawodowymi z sektora górniczego zakłada, że ostatnia kopalnia nią objęta zostanie wyłączona z użytku w 2049 roku. Układ dotyczy PGG. Planowane są kolejne umowy społeczne, w tym z sektorem energetyki, która także będzie dekarbonizowana.

Wojciech Jakóbik