RWE zakończył badania geotechniczne przed budową offshore na Bałtyku

14 grudnia 2020, 06:45 Alert

RWE, niemiecki inwestor morskich farm wiatrowych na Bałtyku przekazał, że zakończył badania geotechniczne terenu, gdzie będą ulokowane turbiny wiatrowe w ramach projektu FEW Baltic II.

Fot. RWE/linkedin
Fot. RWE/linkedin

Offshore na Bałtyku

Wiosną i latem przeprowadzono na tym obszarze badania geofizyczne, w tym pełny zestaw badań batymetrycznych i sejsmicznych. Prace geotechniczne rozpoczęły się w tym roku i obejmowały odwierty testy penetracji stożka dna morskiego, które właśnie zostały zakończone. Badania geofizyczne i geotechniczne zostały wykonane przez polskich wykonawców. RWE nie podało, które podmioty wspierały niemiecką firmę przy badaniach, jednak jedną z firm, z którymi współpracuje niemiecki inwestor to Lotos Petrobaltic. We wrześniowym wywiadzie z BiznesAlert.pl Holger Matthiesen z RWE Renewables, odpowiedzialny za rozwój projektów offshore w Skandynawii, Polsce i krajach bałtyckich, wspomniał, że to właśnie ta spółka z Grupy Lotos jest jednym z polskich dostawców, z którą współpracuje.

– Pierwsze badania lokalizacyjne zostały pomyślnie zakończone na naszej 350-megawatowej farmie wiatrowej FEW Baltic II Offshore. Projekt realizowany jest w polskiej części Bałtyku na obszarze około 41 km kw. w odległości około 50 km od brzegu i przy głębokości wody 30-50 metrów. Morska farma wiatrowa będzie w stanie dostarczać odnawialną energię dla około 350 tysięcy gospodarstw domowych – podkreśla RWE na jednym z portali społecznościowych. Moc zainstalowana FEW Baltic II Offshore to 390 MW.

Lotos podkreśla, że prace wykonane statku SYLUR poprzedziło sporządzenie projektu robót geologicznych wraz z jego zatwierdzeniem przez ministra środowiska. – W ramach tego projektu wykonano 10 sondowań CPTU, które pomogły określić parametry geotechniczne gruntu in situ oraz 15 otworów geologiczno-inżynierskich. Łącznie wywiercono ponad 475 m.b. otworów pobierając 415 próbek do badań fizyko-mechanicznych. Dodatkowo w każdym otworze wykonano pomiary geofizyczne przy użyciu sondy „PS Logger”. Uzyskane dane pozwolą na określenie warunków geologiczno-inżynierskich badanego obszaru, co będzie miało wpływ na typ posadowienia fundamentów pod przyszłe wiatraki. Ostatnim etapem prac będzie sporządzenie odpowiedniej dokumentacji – wyjaśnia koncern.

RWE/Lotos/Bartłomiej Sawicki

AKTUALIZACJA 15 grudnia 2020 r. godz. 13.15; dodano stanowisko Lotosu. 

Mathiesen: Budowa offshore RWE może ruszyć w Polsce za trzy-cztery lata (ROZMOWA)