RWE wybrało Siemens jako dostawcę dla swojej morskiej farmy wiatrowej

27 czerwca 2022, 18:00 Alert

RWE i Siemens Gamesa połączyły siły, aby przyspieszyć rozwój polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej. RWE wybrała Siemens Gamesa jako preferowanego dostawcę dla projektu F.E.W. Baltic II. Morska farma wiatrowa o mocy 350 MW ma wykorzystywać 25 flagowych morskich turbin wiatrowych SG 14-236 DD produkcji Siemens Gamesa – podała spółka w komunikacie.

Umowa RWE-Siemens Gamesa

Współpraca obejmuje także umowę serwisową. W zależności od ostatecznej decyzji inwestycyjnej, prace budowlane mogłyby rozpocząć się już w 2024 roku. Po zakończeniu rozruchu, F.E.W. Baltic II przyczyni się do transformacji energetycznej Polski, produkując zieloną energię elektryczną w ilości wystarczającej do zaspokojenia potrzeb około 350 000 polskich gospodarstw domowych.

– Wybór Siemens Gamesa jako preferowanego dostawcę to kolejny kamień milowy na drodze do realizacji naszej pierwszej polskiej, morskiej farmy wiatrowej. Dzięki projektowi F.E.W. Baltic II przyspieszymy rozwój lokalnego łańcucha dostaw i znacząco przyczynimy się do kształcenia przyszłych kadr. Morska energetyka wiatrowa nabiera w Polsce dużego rozpędu, a my chcemy być jednym z jej głównych motorów poprzez rozwój, budowę i eksploatację kolejnych farm wiatrowych u polskich wybrzeży – powiedział Sven Utermöhlen, dyrektor generalny ds. offshore w RWE Renewables.

Umowa z RWE dotycząca morskiej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II przyczyni się do kontynuacji współpracy Siemens Gamesa z polskim łańcuchem dostaw w sektorze energetyki wiatrowej, którego średni roczny wolumen zakupu towarów i usług w Polsce wynosi ponad 250 mln euro.

– Morska energetyka wiatrowa szybko staje się ogromnym atutem Polski, a my dołożymy wszelkich starań, aby być jednym z kluczowych graczy w jej urzeczywistnieniu. Jesteśmy zaszczyceni, że zostaliśmy wybrani przez RWE jako preferowany dostawca dla F.E.W. Baltic II, jednej z pierwszych inwestycji offshore w tym kraju. Połączenie naszej technologii morskich turbin wiatrowych SG 14-236 DD z biznesowym podejściem RWE do Polski jest doskonałym rozwiązaniem. Jesteśmy też pod wrażeniem dążenia naszych Partnerów ze środowisk akademickich do rozwoju przyszłych kadr dla branży offshore w Polsce. Jesteśmy przekonani, że ten program rozwoju będzie podążał drogą wyznaczoną przez polski łańcuch dostaw, w którym wykwalifikowane firmy już realizują wiele projektów, a kolejne mają dopiero nadejść – powiedział Marc Becker, Dyrektor Generalny Siemens Gamesa Offshore Business Unit.

Aby wspierać realizację projektu F.E.W. Baltic II firmy RWE oraz innych, przyszłych projektów offshore, w nowym centrum Siemens Gamesa Baltic Sea Offshore Execution (Realizacji Projektów Offshore na Morzu Bałtyckim) pracować będzie ponad 150 ekspertów. Specjaliści zatrudnieni w tej jednostce będą zajmować się takimi obszarami, jak: działania przedmontażowe, zarządzanie projektem, zarządzanie budową, uruchamianie morskich farm wiatrowych w Polsce i wielu innych krajach. Gdańsk będzie główną lokalizacją biura, a pierwsze rekrutacje już się rozpoczęły. Wraz z istniejącym w Polsce 20-osobowym zespołem Siemens Gamesa Offshore Sales, będzie to największa tego typu operacja w branży morskiej energetyki wiatrowej w naszym kraju.

Do obsługi i konserwacji projektu Baltic II, RWE wybrało port w Ustce. Dzięki planowanej stacji serwisowej na polskim wybrzeżu, firma zamierza przyczynić się do rozwoju lokalnej gospodarki i społeczeństwa, tworząc w dłuższej perspektywie do 50 nowych miejsc pracy. Przewiduje się, że stacja serwisowa będzie gotowa do 2025 roku. RWE planuje obsługę farmy wiatrowej z tego portu przez co najmniej 25 lat.

RWE i Siemens Gamesa podpisały także porozumienie o współpracy z Akademią Morską w Szczecinie. Porozumienie koncentruje się na określeniu wspólnych działań wspierających edukację studentów. Obejmuje ono również badanie możliwości współpracy przy niektórych projektach badawczych.

RWE/Michał Perzyński