RWE wygrało przetarg na budowę największej morskiej farmy wiatrowej w Danii

1 grudnia 2021, 16:00 Alert
Offshore
Morskie farmy wiatrowe. Fot. Pixabay

Niemiecki koncern energetyczny RWE wygrał przetarg na budowę największej farmy wiatrowej w Danii, podała Duńska Agencja Energii. Będzie to pierwsza na świecie morska farma wiatrowa zbudowana z faktycznymi płatnościami na rzecz państwa.

Zwycięzca został wylosowany w loterii po złożeniu kilku ofert po minimalnej cenie, dlatego ta transakcja jest ciosem dla duńskiego Orsted, największego na świecie dewelopera morskiej energii wiatrowej, który również złożył ofertę. Przetarg podkreśla ostrą konkurencję o inwestycje w odnawialne źródła energii na dojrzałych rynkach, gdzie koszty zostały obniżone do poziomu, na którym mogą konkurować z paliwami kopalnymi, co umożliwia stopniowe wycofywanie dotacji dla niektórych projektów.

RWE zapłaci państwu duńskiemu za pierwsze lata produkcji farmy wiatrowej, aż osiągnie pułap 2,8 miliarda koron duńskich (426,48 milionów dolarów), co ma się stać w ciągu kilku lat.

Farma wiatrowa Thor, która dostarczy 1 gigawat (GW) energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, jest jedną z trzech dużych morskich farm wiatrowych, które Dania zamierza zbudować przed 2030 rokiem w ramach planów ograniczenia emisji dwutlenku węgla do 70 procent poniżej poziomu z 1990 roku. Rozpocznie ona produkcję energii elektrycznej około 2026 roku, a całkowite koszty inwestycji szacuje się na 15,5 miliarda koron duńskich (2,36 miliarda dolarów).

Reuters/Michał Perzyński