Rybak: Pakiet paliwowy to furtka dla przestępców

1 sierpnia 2016, 12:15 Energetyka

1 sierpnia 2016 r. wszedł w życie tzw. pakiet paliwowy, nowelizacja kilku ustaw, która ma uszczelnić pobór VAT. – W nowych regulacjach nadal znajdują się luki, które mogą być wykorzystywane przez przestępców. Zmiana może nie być skuteczna w walce z przestępcami sprowadzającymi paliwa spoza terenu Unii – ocenia Michał Rybak, ekspert ds. bezpieczeństwa w Kancelarii Bezpieczeństwa Rybak. Ministerstwo Finansów zapowiada, że zajmie się wyłudzeniami VAT w innych branżach przygotowując podobne pakiety zmian przepisów.

Bak na LPG. Fot. Wikimedia Commons
Bak na LPG. Fot. Wikimedia Commons

Zapisy wprowadzanych zmian przewidują, że przywóz paliwa z krajów UE będzie oznaczał konieczność zapłaty VAT w ciągu pięciu dni. Dotychczas od takiego zakupu też należał się podatek, ale najczęściej był on tylko zapisem księgowym, do późniejszego rozliczenia. Taki system miał ułatwić handel wewnątrzwspólnotowy, ale zaczęli go nadużywać oszuści, którzy podatku nie rozliczają. Zdaniem rządu dziś ta furtka do oszustw znika i pozwoli pozyskać do budżetu nawet 2,5 mld zł rocznie.

W praktyce jednak pozostają inne obszary możliwych nadużyć. Prawdopodobnie część oszustów przerzuci się na import poza obszaru Unii Europejskiej. Ze względu na nasze położenie geograficzne w znacznej większości będzie to import z obszaru Federacji Rosyjskiej.

Podmioty, których obrót paliwami przekracza 40 mln zł, wciąż mogą stosować uproszczenia w rozliczaniu podatku VAT przy przywozie z zagranicy. Podatek od towarów i usług nie jest opłacany w momencie importu, ale wykazuje się go dopiero w najbliższej deklaracji podatkowej. Tak sprowadzone paliwo, po skorzystaniu z mechanizmu odroczonej płatności i wprowadzone do obrotu krajowego, może być przedmiotem oszustw karuzelowych.

Podobnym obszarem nadużyć może być przywóz paliwa na potrzeby własne. W takich przypadkach nie trzeba uzyskiwać koncesji na przywóz paliw, a tylko podmiotów posiadających koncesje, których dotyczy obowiązek wpłaty VAT w momencie przywozu. Dzięki szybkiej odsprzedaży paliwa i zamknięciu działalności, mechanizm może być wykorzystywany do nierozliczania się z skarbówką.

Ministerstwo Finansów zawalczy z wyłudzeniami VAT również w innych branżach

Podobne uszczelniające rozwiązania mogą zostać wprowadzone dla sześciu kolejnych branż, które w ocenie Ministerstwa Finansów również są zagrożone występowaniem nadużyć w podatku od towarów i usług. Pakiety uszczelniające mają dotyczyć branż: energetycznej (chodzi m.in. o oszustwa w handlu gazem LPG), elektronicznej, budownictwa, obrotu olejem rzepakowym, tytoniowej oraz spirytusowej.

– Z obserwacji Kancelarii Bezpieczeństwa Rybak wynika również, że przestępcy zajmujący się wyłudzeniami VAT w odpowiedzi na nowe regulacje, są w stanie dokonać (dla uniknięcia potrzeby odwrotnego obciążenia modyfikacji klasyfikacji) przetworzenia towaru lub wkomponowania w inny produkt, a nawet szybko zmienić rynek działania i przy wykorzystaniu dotychczasowych struktur oraz infrastruktury dokonywać oszustw przy handlu innym towarem – wskazuje Kamil Mikrut, doradca bezpieczeństwa i detektyw w Kancelarii Bezpieczeństwa Rybak.

Regulacje wprowadzane dla kolejnych branż są krokiem w dobrą stronę w zwalczaniu oszustw podatkowych. Jednak wprowadzenie kolejnych regulacji powinno być połączone z wzrostem skuteczności kontroli organów odpowiedzialnych za nadzór oraz poprawą dialogu z przedstawicielami branż na szczeblu centralnym i lokalnym.

– Podmioty działające na rynku, również w ramach organizacji ich zrzeszających, zainteresowane skutecznym eliminowaniem nieuczciwych podmiotów, coraz częściej zlecają profesjonalnym firmom prowadzenie wywiadu gospodarczego i śledztw gospodarczych mających na celu sprawdzenia kontrahentów i wykrywanie działań nieuczciwej konkurencji. Dzięki naszym potwierdzonym doświadczeniom w uzyskiwaniu informacji jesteśmy w stanie być efektywnym wsparciem dla bezpieczeństwa i skuteczności obrotu gospodarczego naszych partnerów, np. przygotowując materiały przyśpieszające działania organów administracji publicznej – dodaje Michał Rybak, ekspert ds. bezpieczeństwa.