WP: Ojciec Rydzyk i PGE wspólnie wybudują ciepłownię w Toruniu

8 stycznia 2019, 16:45 Alert

Ojciec Tadeusz Rydzyk ogłosił rozpoczęcie budowy ciepłowni w Toruniu, która stanie się partnerem państwowego koncernu PGE. Gorącą wodą ze słynnego odwiertu, może ogrzać nawet jedną piątą domów w tym mieście – donosi Wirtualna Polska.

Toruń. Źródło: Flickr
Toruń. Źródło: Flickr

– Podzielmy się radością. Po wielkich bólach, bo przecież Tusk wstrzymał nam dotację, udało się – powiedział na antenie TV Trwam ojciec Tadeusz Rydzyk. Kilka dni temu ruszyła budowa ciepłowni, która gorącą wodą ze słynnego odwiertu geotermalnego zasili sieć ciepłowniczą PGE Toruń.

Rydzyk był w świetnym nastroju, wspomniał o pokonaniu lobby, którego dotąd blokowało rozwój jednego z jego ważnych „dzieł”. – Tak, jakby było jakieś lobby, które blokuje to, co polskie i to, co katolickie – komentował w programie.

Lidia Kochanowicz-Mańk, dyrektor finansowa fundacji Lux Veritatis poinformowała, że po zmianie właściciela sieci ciepłowniczej w Toruniu, udało się pokonać dotychczasowe bariery. – Francuska EdF robiła wszystko, żeby nie odebrać tego ciepła. Byliśmy gotowi tę ciepłownie zrealizować wcześniej. Natomiast nie mogliśmy uzyskać zgody od tej firmy francuskiej, na odbiór ciepła – powiedziała ogłaszając start inwestycji.

Trwający kilka lat konflikt zakończył się wraz z przejęciem przez PGE , należących do Francuzów spółek EdF w Polsce, co stało się 2017 roku. Jest zgoda? W rozmowie z Wirtualną Polską Julita Karpińska, rzecznik prasowa PGE Toruń jeszcze nie potwierdza szczegółów współpracy dyrektora Radia Maryja z koncernem. Wypowiedzi współpracowników Rydzyka wskazują jednak, że w styczniu 2020 roku rozpocznie się oficjalna współpraca i sprzedaż energii cieplnej.

Wirtualna Polska