AlertEnergetykaGaz.

Rynek LNG cierpi przez ceny ropy, koronawirusa i nadpodaż

61 dostawa LNG do Gazoportu w Świnoujściu. Gazowiec Maran Gas Sparta. Fot. Polskie LNG

61 dostawa LNG do Gazoportu w Świnoujściu. Gazowiec Maran Gas Sparta. Fot. Polskie LNG

Według raportu Wood Mackenzie, światowy sektor gazu ziemnego został uderzony potrójnie: przez koronawirusa, załamanie cen ropy i nadpodaż LNG.

Kondycja rynku LNG

– Choć można było przewidzieć załamanie cen LNG w kierunku progów rentowności produkcji w USA, pozostałe czynniki były zaskoczeniem – powiedział dyrektor badań Wood Mackenzie, Robert Sims.

– Spora nadpodaż LNG wynika z łagodnej zimy z dużych zapasów w Europie i Azji, natomiast pandemia zniszczyła popyt na gaz w całych Chinach i jest coraz bardziej prawdopodobne, że to samo będzie miało miejsce w regionie Azji i Pacyfiku oraz w Europie – powiedział Sims. Dodał on, że w 2020 roku popyt na LNG wyniesie 371 milionów ton.

Wood Mackanzie zaznaczył również, że rządy obniżają ceny gazu dla użytkowników niemieszkalnych, co zapewnia wsparcie dla przedsiębiorstw dotkniętych koronawirusem w celu wznowienia działalności. Z drugiej same niskie ceny gazu będą wsparciem dla wytwarzania energii elekrycznej z bloków gazowych, przede wszystkim w Europie. Może się również okazać, że będzie to wsparciem dla zastępowania węgla gazem.

– Spodziewamy się, że popyt na LNG w Japonii wzrośnie o 5,1 procent do 81 milionów ton w 2020 roku. Jednocześnie oczekuje się, że popyt na LNG w Korei Południowej wzrośnie o 7,7 procent do 42 milionów ton, ponieważ więcej LNG wypiera węgiel w sektorze energetycznym obu krajów – powiedział Sims.

LNG World News/Michał Perzyński

Polska miałaby użytek z floty LNG (ANALIZA)


Powiązane artykuły

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...
Wiedeń z lotu ptaka. Źródło: pxhere

Kolejny blackout w Europie. Tym razem Wiedeń

Ponad 8300 gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło...
Pierwszy polski wiatrak na Morzu Bałtyckim. Fot. Orlen

Jest pierwszy wiatrak Orlenu na Bałtyku

Orlen i kanadyjski Northland Power rozpoczęły instalację morskich turbin wiatrowych w polskiej części Bałtyku. Pierwszy wiatrak o mocy 15 MW...

Udostępnij:

Facebook X X X