Firmy doradcze Knight Frank oraz JLL podsumowały 2015 rok na rynku magazynowym w Polsce. Jak wynika z najnowszych raportów branżowych, w całym kraju do użytku oddano prawie milion m kw. powierzchni magazynowych, a podaż wzrosła o około 10%, sięgając blisko 10 milionów złotych.
Wysokiej aktywności deweloperów towarzyszył równie wysoki popyt, o czym świadczy nie tylko rekordowy wolumen transakcji najmu na poziomie 2,6 mln zł. (Kinght Frank), ale także spadająca liczba pustostanów (4,6 % wg Knight Frank i 6,2 % wg JLL).
Dobre wskaźniki rynku nieruchomości magazynowych cieszyć powinny nie tylko inwestorów i deweloperów, ale także polskich producentów i dostawców wyposażenia magazynowego i urządzeń transportu wewnętrznego.
Karolina Tokarz – Wiceprezes Zarządu, Dyrektor ds. Handlu i Marketingu, w PROMAG S.A.:
– Wszystko wskazuje na to, że sytuacja w obszarze inwestycji i transakcji na rynku magazynowym w 2016 roku wciąż będzie bardzo korzystna, a rynek będzie się rozwijał. To bardzo dobry sygnał także dla polskich producentów rozwiązań logistycznych i intralogistycznych. Nie ma bowiem wątpliwości, że są to branże ze sobą powiązane, a im większa dynamika na rynku najmu powierzchni, tym większa potrzeba w zakresie ich kompleksowego wyposażania i wdrażania nowoczesnych rozwiązań intralogistycznych. Zwłaszcza, że dużą część transakcji stanowią nowe umowy oraz te, które wynikają z ekspansji najemców.
Jak pokazują statystyki największy popyt na rynku powierzchni magazynowych generowali w 2015 roku operatorzy logistyczni oraz sieci sklepów, zwłaszcza z sektora FMCG. Dostawcom wyposażenia magazynowego sprzyjać będzie w następnych latach rozwój sektora e-commerce, który staje się coraz istotniejszy dla polskiej gospodarki. Nie ulega wątpliwości, że firmy specjalizujące się w sprzedaży internetowej będą potrzebowały coraz większego zaplecza magazynowego, a w dalszej kolejności coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań intralogistycznych, pozwalających efektywnie zarządzać łańcuchem dostaw. Inwestorami będą tutaj zarówno małe i średnie przedsiębiorstwa, jak i największe podmioty działające na polskim rynku.
Poza tym, szans na nowe kontrakty w dalszym ciągu należy upatrywać w rozwoju firm kurierskich i operatorów logistycznych. Coraz większe znacznie może mieć w przyszłości branża motoryzacyjna m.in. dlatego, że nasz kraj jest atrakcyjnym miejscem do lokalizacji tego typu inwestycji. Liczymy także, że naszej branży sprzyjać będzie ekspansja i większy popyt na magazyny ze strony firm z krajów Europy Zachodniej, a zwłaszcza z Niemiec. Sprzyja temu nie tylko dogodne położenie geograficzne naszego kraju, ale przede wszystkim zdecydowana poprawa infrastruktury transportowej, a zwłaszcza drogowej oraz dobrze wykształcona i stosunkowo tania siła robocza.
Źródło: PROMAG S.A./Knight Frank/JLL