AktualnościBezpieczeństwoEnergia elektrycznaGaz.ŚrodowiskoWęgiel. energetyka węglowa

Rząd rozpoczął świąteczne posiedzenie. Jednym z tematów jest rynek mocy

Premier Donald Tusk, przed posiedzeniem rządu złożył życzenia świąteczne. Jego gabinet omawiał m.in. nowe regulacje dotyczące rynku mocy. Źródło: PAP/Paweł Supernak

Rząd rozpoczął posiedzenie. Jego tematem będą m.in. projekt noweli ustawy o czasowym przedłużeniu wsparcia w postaci rynku mocy dla źródeł energii elektrycznej, które nie spełniają norm emisji CO2 i zagrożenie w postaci materiałów niebezpiecznych zalegających na dnie Bałtyku.

Zgodnie z europejskimi regulacjami, od połowy 2025 roku prawo do wsparcia w postaci rynku mocy tracą jednostki wytwórcze o emisji powyżej 550 kg CO2 na MWh. Rząd powołuje się jednak na możliwość czasowego i warunkowego przedłużenia wsparcia, dopuszczoną po ostatniej zmianie rozporządzenia o rynku energii elektrycznej (EMD) z czerwca 2024 roku.

W projekcie proponuje się przedłużenie wsparcia w postaci rynku mocy dla niespełniających norm jednostek wytwórczych do końca 2028 roku, w postaci czterech dodatkowych aukcji rynku mocy: na drugie półrocze 2025 roku oraz na lata dostaw 2026, 2027 i 2028. Aukcje te mają być przeprowadzone w wypadku, gdy po rozstrzygnięciu normalnych aukcji rynku mocy zidentyfikowany zostanie problem z wystarczalnością zasobów wytwórczych, co zostanie potwierdzone w procedurze krajowej oceny wystarczalności zasobów.

Znaki Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej

Rząd będzie również pracował nad projektem noweli ustawy o znakach Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej, wprowadzającym wersję lotniczej szachownicy o niskiej widzialności oraz zmieniający wzór proporca Marynarki Wojennej.

Celem wprowadzenia nowej wersji klasycznej szachownicy jest dostosowanie symboliki do nowych samolotów wielozadaniowych F-35, które w najbliższych latach będą trafiać do polskich Sił Powietrznych. Jak tłumaczył szef Sztabu Generalnego gen. Wiesław Kukuła, zastosowanie na nich szachownicy w odcieniach szarości pozwoli na pełne wykorzystanie obniżonej wykrywalności F-35.

Bomby środowiskowe na dnie Bałtyku

Ministrowie zajmą się również projektem noweli przepisów dotyczących materiałów niebezpiecznych zatopionych w Bałtyku. W projekcie nowelizacji ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej ma zostać zawarty odrębny rozdział porządkujący i uzupełniający regulacje w tej kwestii.

Zmiany w ustawie o rynku pracy

Rząd zajmie się też przygotowanym w MRiPS projektem ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Celem projektu – jak czytamy w uzasadnieniu – jest dostosowanie do współczesnych warunków na rynku pracy publicznych służb pracy, w tym m.in. urzędów pracy różnego szczebla. Nowe przepisy mają m.in. w większym stopniu dostosować zmiany związane z rozwojem technologicznym, a także uwzględnić zmieniające się potrzeby pracodawców i poszukujących pracy.

Biznes Alert / PAP

Tauron: Chcemy, aby rynek mocy utrzymał bloki 200 MW co najmniej do 2028 roku


Powiązane artykuły

Japońska flota może pochwalić się bronią, którą do tej pory widywaliśmy jedynie w filmach science-fiction,foto: x/ @HNlEHupY4Nr6hRM

Japonia testuje działa elektromagnetyczne. Broń jak z filmów

Japonia wyprzedziła resztę świata w pracach nad futurystycznym uzbrojeniem. Nowe zdjęcia opublikowane w mediach społecznościowych pokazują, że Marynarka Wojenna Japonii...

Bruksela chce by Unia zmniejszyła emisje o 90 procent do 2040 roku

Komisja Europejska zaproponowała w środę wyznaczenie celu klimatycznego na 2040 rok. Zgodnie z propozycją emisje gazów cieplarnianych powinny wówczas wynieść...

RSV pod mikroskopem – co to za wirus i jak się przed nim chronić 

RSV – pod tym skrótem kryje się wirus, który niemal na pewno nas zakazi. Jak działa, jakie niesie ryzyko i...

Udostępnij:

Facebook X X X