Sejm przyjął rynek mocy, a ministerstwo energii rozmawia o pakiecie zimowym z Brukselą

7 grudnia 2017, 06:15 Alert

Minister energii Krzysztof Tchórzewski oraz wiceministrowie Michał Kurtyka i Andrzej Piotrowski w dniach 5-6 grudnia 2017 r. spotkali się w Brukseli z przedstawicielami Komisji Europejskiej oraz Parlamentu Europejskiego. Rozmowy poświęcone były przede wszystkim omówieniu aktualnych wyzwań w kształtowaniu polityki energetycznej UE m.in negocjacji dot. przepisów pakietu zimowego.

Ministrowie Krzysztof Tchórzewski, Michał Kurtyka oraz Andrzej Piotrowski spotkali się z polskimi posłami do Parlamentu Europejskiego, by przedyskutować najważniejsze kwestie energetyczne, nad którymi pracują unijne instytucje Fot. Twitter, Poland in the EU‏
Ministrowie Krzysztof Tchórzewski, Michał Kurtyka oraz Andrzej Piotrowski spotkali się z polskimi posłami do Parlamentu Europejskiego, by przedyskutować najważniejsze kwestie energetyczne, nad którymi pracują unijne instytucje Fot. Twitter, Poland in the EU‏

Wizyta w Brukseli stanowi jeden z elementów przygotowań Polski do planowanego na 18 grudnia 2017 r. posiedzenia Rady UE ds. Energii. Podczas tego posiedzenia przewidziane jest rozpatrzenie 4 projektów legislacyjnych tzw. pakietu zimowego, dotyczących m.in. zarządzania unią energetyczną, OZE oraz architektury wewnętrznego rynku energii elektrycznej.

Podczas wizyty w Parlamencie Europejskim, członkowie delegacji ME przedstawili stanowisko Polski w zakresie kluczowych elementów pakietu zimowego, a także innych istotnych inicjatyw legislacyjnych będących przedmiotem aktualnych prac PE, m.in. dotyczących bezpieczeństwa dostaw gazu oraz promocji elektromobilności w kontekście najnowszych propozycji Komisji Europejskiej w zakresie „czystego transportu”.

Polska kontynuuje dialog ws. restrukturyzacji górnictwa 

Minister Tchórzewski oraz wiceministrowie energii spotkali się m.in. z komisarz UE ds. Konkurencji, Margrethe Vestager z którą rozmawiali na temat toczących się prac nad rynkiem mocy oraz procesu restrukturyzacji polskiego sektora górnictwa węgla kamiennego. Przedstawiciele polskiego resortu energii spotkali się również z komisarzem UE ds. energii i zmian klimatycznych, Miguelem Arias Canete z którym dyskutowali nt. perspektyw negocjacji pakietu zimowego. – Rozmowy, choć miały roboczy charakter, dotyczyły zasadniczych wyzwań dla polskiego i unijnego sektora energetycznego. Są one kontynuacją konstruktywnego dialogu który Ministerstwo Energii konsekwentnie prowadzi z partnerami na forum międzynarodowym w tym z kluczowymi instytucjami UE – podsumował minister Krzysztof Tchórzewski.

„Polski rynek mocy jest przejrzysty dzięki aukcjom”

Rynek mocy wprowadza zatem wsparcie w postaci dodatkowego wynagrodzenia – płatności mocowych – dla źródeł wytwórczych za to, że przez określony w kontrakcie czas, w razie potrzeby, np. w przypadku niedoboru energii, będą dysponować odpowiednią mocą. Czyli będą mogły dostarczyć potrzebnej energii. Rząd liczy, że firmy energetyczne dysponując takim dodatkowym źródłem dochodów będą w stanie sfinansować modernizację albo budowę nowych bloków.

W środę ta sprawa była poruszana w Parlamencie Europejskim w Brukseli na spotkaniu ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego oraz wiceministrów Andrzeja Piotrowskiego i Michała Kurtyki z polskimi posłami i pracownikami.

Tchórzewski powiedział, że polska ustawa o rynku mocy tym różni się od podobnych projektów w innych państwach, że jest oparta na systemie aukcyjnym, a więc jest bardziej przejrzysta. Negatywnie ocenił jednak propozycję Komisji, aby rynki mocy były ograniczane przez limity emisji.

Sejm przyjął w środę ustawę o rynku mocy. To mechanizm wsparcia dla elektrowni i firm energetycznych. Dzisiejsze ceny energii na rynku hurtowym są bowiem na tyle niskie, że nie pozwalają zarobić na spłatę kredytu na budowę nowej elektrowni, praktycznie w każdej technologii. Ceny spychają w dół m.in. OZE. W Polsce są to akurat farmy wiatrowe, które wypierają z rynku najstarsze i najgorsze bloki węglowe. Ponieważ inwestycje w nowe, konwencjonalne jednostki wytwórcze są nieopłacalne, wraz z zamykaniem najstarszych źródeł pojawia się groźba, że w ich miejsce nie powstaną nowe.

Wiceminister energii Michał Kurtyka podkreślił, że ME przywiązuje dużą wagę do współpracy z Parlamentem Europejskim. – Spodziewamy się, że w pierwszej połowie przyszłego roku będą toczyły się równolegle negocjacje kluczowych aktów prawnych m.in. pakietu zimowego jak również nowelizacji dyrektywy gazowej. Będą one wymagały udziału zarówno Prezydencji, Parlamentu Europejskiego jak i Komisji Europejskiej – komentował. – To będzie decydujący okres dla przyszłego kształtu rynków energii Europy. Chcemy być do niego jak najlepiej przygotowani – dodawał.

„Pakiet zimowy jest strategicznym wyzwaniem”

Kurtyka przypomniał, że mija właśnie rok od publikacji przez Komisję Europejską pakietu „Czysta energia dla wszystkich Europejczyków”. „Najbliższe pół roku będzie kluczowe. Wkrótce zostanie przyjętych na forum Rady UE, jak również PE sześć aktów prawnych, które na długie lata będą kształtować europejskie otoczenie regulacyjne dla polskiego sektora energetycznego” – zaznaczył wiceminister energii.

„Prace nad pakietem zimowym są dla nas na obecnym etapie strategicznym wyzwaniem, jednak w Ministerstwie Energii intensywnie pracujemy także nad innymi istotnymi zagadnieniami, będącymi przedmiotem aktywności Parlamentu Europejskiego w zakresie kształtowania polityki energetycznej. Wśród nich należy wymienić m.in. opublikowaną na początku listopada br. przez Komisję Europejską nowelizację dyrektywy gazowej oraz pakiet +Czysta mobilność+, szczególnie istotny w kontekście projektu Ministerstwa Energii, jakim jest rozwój elektromobilności” – dodał Kurtyka.
Kurtyka wspomniał też o planowanej nowelizacji dyrektywy gazowej. Jak mówił, jest ona istotna przede wszystkim w kontekście gazociągu Nord Stream 2. „Bardzo mocno działamy w tej sprawie. Jesteśmy za tym, by prace przebiegały sprawnie i by jak najszybciej trafiło to do trilogów” – podkreślił Kurtyka.

Polska promuje w Brukseli klastry 

Wiceminister Piotrowski wziął z kolei udział w zorganizowanym w Parlamencie wydarzeniu dot. lokalnych inicjatyw energetycznych. Przedstawił w tym kontekście polski projekt rozwoju klastrów energetycznych, które wzmacniając lokalne bezpieczeństwo energetyczne oraz pobudzając innowacje i wzrost gospodarczy, stanowią odpowiedź na realne zapotrzebowanie rynku.

Tchórzewski zwrócił też uwagę na postulowane przez Polskę innowacyjne rozwiązania w zakresie energii odnawialnej. „Mówi się, że jesteśmy obrońcami energii węglowej. Nie jest tak – chcemy rozwijać także możliwości w zakresie energii odnawialnej” – zaznaczył Tchórzewski, wskazując m.in. na tzw. klastry energii.

Jak tłumaczył wiceminister Andrzej Piotrowski, jest to rozwiązanie skierowane przede wszystkim do obszarów wiejskich i podmiejskich, gdzie istnieje wiele źródeł energii, np. biomasa czy fotowoltaika. „To rozwiązanie pozwalające wykorzystać lokalne zasoby i zapobiegające wyludnianiu tych obszarów. Jako rząd ponosimy odpowiedzialność za wyrównywanie dysproporcji pomiędzy różnymi regionami” – powiedział wiceminister Piotrowski.

Ministerstwo Energii/Polska Agencja Prasowa