„Rz”: Projekty widma w planie PSE

15 lipca 2015, 11:38 Alert

(CIRE/Rzeczpospolita)

W opublikowanym przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne w poniedziałek planie rozwoju w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną na lata 2016-2025 operator poinformował, że na koniec kwietnia tego roku miał podpisane umowy na przyłączenie nowych jednostek wytwórczych o łącznej mocy ponad 21 GW. Jednak „Rzeczpospolita” zwraca uwagę, że w przypadku części projektów daleko jeszcze do rozpoczęcia inwestycji.

Jak wynika z przedstawionego przez PSE opracowania, według stanu na dzień 30 kwietnia 2015 roku OSP miał umowy na przyłączenie nowych jednostek wytwórczych o łącznej mocy 21 158 MW, w tym na przyłączenie konwencjonalnych jednostek wytwórczych o mocy 13 091 MW i OZE o mocy 8 067 MW. Umowy na przyłączenie trzech jednostek wytwórczych o łącznej mocy 1 093 MW były w trakcie negocjacji.

„Rzeczpospolita” zwraca jednak uwagę, że jeśli chodzi o energetykę konwencjonalną, w trakcie budowy są nowe bloki o łącznej mocy ok. 5,8 GW, a co do niektórych projektów, które mają umowy przyłączeniowe, szanse na budowę są niewielkie. Dziennik wymienia tu między innymi projekt budowy bloku 1000 MW w Ostrołęce, czy budowę Elektrowni Północ (2000 MW).

„Rz” zwraca również uwagę, że opracowaniu PSE pojawiła się także informacja na temat możliwego terminu oddania do użytku pierwszych bloków elektrowni jądrowej w Polsce.
– Zgodnie z przeprowadzoną w 2014 roku ankietyzacją, PGE przekazało zmodyfikowany w stosunku do Programu Polskiej Energetyki Jądrowej scenariusz uruchomienia pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Zgodnie z nim PGE planuje uruchomienie pierwszego bloku o mocy z zakresu (700-1650) MW w 2029 roku – czytamy w dokumencie.

Przypominamy, że obowiązujący harmonogram PPEJ zakłada przyłączenie do sieci pierwszego bloku pierwszej elektrowni jądrowej do 2024 roku.