Grupy energetyczne nie podpisały jeszcze z Polską Grupą Górniczą kontraktów na dostawy węgla na przyszły roku – donosi „Rzeczpospolita”. Według dziennika powodem takiej sytuacji jest ostry spór o cenę paliwa. Według „Rz” PGG zaproponowała Enei, Enerdze i PGE cenę węgla na przyszły rok na poziomie 10,5 zł/GJ. Jak zauważa dziennik, to znaczna podwyżka w porównaniu do obecnych cen, bo sięga 20 proc.
Energetycy nie chcą zgodzić się na takie warunki, a zarząd PGG uzasadnia, że proponowany poziom cen pozwoli górniczej grupie osiągnąć w przyszłym roku zakładane w biznesplanie wyniki.Według relacji dziennika podczas ostatnich rozmów w tej sprawie w Ministerstwie Energii miało dojść do ostrej wymiany zdań pomiędzy szefami koncernów energetycznych i władzami PGG. Jak relacjonuje „Rz”, zarząd PGE miał nawet zażądać przybycia na spotkanie prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, by ten zadeklarował, że zgodzi się podnieść ceny energii elektrycznej ze względu na rosnące ceny węgla. Ostatecznie żadnego porozumienia nie udało się wypracować.
Opublikowany dzisiaj w dzienniku „Rzeczpospolita” artykuł pod tytułem „Energetycy już nie chcą przepłacać za węgiel” zawiera liczne błędy merytoryczne oraz nieprawdziwe tezy ocierające się o insynuacje. Jedną z nich jest w szczególności próba włączenia spółki w nieistniejący spór o ceny energii, poprzez przytaczanie w mowie zależnej rzekomych wypowiedzi uczestników spotkania o wąskim i zamkniętym charakterze – powiedział redakcji CIRE Maciej Szczepaniuk, rzecznik prasowy PGE.
Rzeczpospolita/CIRE