Rz: Proces rugowania węgla z ogrzewania domów i mieszkań nabiera impetu

4 listopada 2019, 08:15 Alert

Na temat planów wprowadzania zakazu stosowania węgla do ogrzewania przez gospodarstwa domowe i konsekwencji tych działań dla górnictwa – pisze „Rzeczpospolita”.

fot. pixabay.com

Dziennik odnotowuje, że dane Polskiego Alarmu Smogowego wskazują, iż już 10 województw w ramach walki ze smogiem, ma w planach wprowadzenie zakazu stosowania węgla do ogrzewania przed gospodarstwa domowe, a najwcześniej takie przepisy mają wejść w życie w 2022 roku w woj. małopolskim.

Oprócz tego coraz częściej pojawią się zapowiedzi ze strony władz miejskich, które chcę eliminować tzw. kopciuchy. Z reakcji „Rzeczpospolitej” wynika, że w ślad za Krakowem, gdzie już obowiązuje zakaz spalania węgla w domach jednorodzinnych i mieszkaniach, chcą pójść władze Raciborza i Sosnowca.

Cytowany przez „Rz” Michał Hetmański, ekspert ośrodka Instrat, zwraca uwagę, że oznacza to dla górnictwa spore problemy, bo zużycie węgla na cele grzewcze przez gospodarstwa dmowe w Polsce jest na poziomie około 12 mln ton, czyli 20 proc. rocznej krajowej produkcji. Jednocześnie zaznacza on, że ten segment sprzedaży cechuje się zadecydowanie wyższą marżowością niż dostawy węgla dla energetyki, czy ciepłownictwa.

Rzeczpospolita/CIRE.PL

Strategia dla ciepłownictwa do końca roku (RELACJA)