Aktualności

Pełczyńska-Nałęcz: w ciągu 2 tygodni decyzja rządu o przesunięciu pieniędzy z KPO na obronność

Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Źródło: Ministerstwo funduszy i polityki regionalnej.

Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Zapowiedziała, że na fundusz obronności zostanie przekazane 25-26 miliardów złotych z KPO, zamiast planowanych 30 miliardów. Źródło: Ministerstwo funduszy i polityki regionalnej.

Decyzja rządu o przesunięciu pieniędzy z KPO na programy obronnościowe i bezpieczeństwa zapadnie w ciągu dwóch tygodni – zapowiedziała we wtorek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Dodała, że środki te będą dostępne w tym roku.

W ubiegłym tygodniu minister Pełczyńska-Nałęcz informowała, że istnieje możliwość stworzenia nowego funduszu Bezpieczeństwa i Obronności na kwotę 30 mld zł. Środki mają pochodzić z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), z punktu dotyczącego Zielonej Transformacji Miast. Aby fundusz powstał, potrzebna jest m.in. decyzja Rady Ministrów. W ubiegłym tygodniu premier Donald Tusk podkreślił, że trzeba radykalnie przyspieszyć prace nad tym projektem.

We wtorek w TVP Info szefowa MFiPR na pytanie, czy projekt przesunięcia pieniędzy z KPO na programy obronnościowe i bezpieczeństwa stanie na wtorkowym posiedzeniu rządu, odpowiedziała:

– Nie dzisiaj. Potrzebne są dwa kroki. Pierwszy na pewno, czyli decyzja Rady Ministrów – i to będzie w ciągu najbliższych dwóch tygodni – powiedziała Pełczyńska-Nałęcz. Wyjaśniła, że po tej decyzji, najprawdopodobniej – na 90 procent, będzie potrzebna zmiana ustawowa, która zakotwiczy ustawowo ten fundusz.

Minister dodała, że dzięki takiej zmianie środki będzie można inwestować po 2026 roku i nawet – być może – kontraktować po 2026 roku. Dopytywana, kiedy pieniądze te będą dostępne, zadeklarowała, że na pewno w tym roku.

Podwójny cel inwestycji

Wcześniej minister przekazała, że na funduszu skorzystają samorządy, które otrzymałyby wsparcie dla inwestycji podwójnego zastosowania, czyli np. dróg i schronów. Inwestycje mają też objąć badania obronne i produkcję polskich firm zbrojeniowych.

W ubiegłym tygodniu premier Donald Tusk wskazał, że przesunięcie do 30 miliardów złotych z KPO na wydatki na obronności i przemysł zbrojeniowy będzie wymagało pilnej współpracy resortów.

Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) ma wzmocnić polską gospodarkę. W ramach programu Polska otrzymuje pieniądze w postaci bezzwrotnych dotacji oraz preferencyjnych pożyczek – dotychczas 67 miliardów złotych.

Biznes Alert / PAP

W ramach KPO powstanie fundusz Bezpieczeństwa i Obronności o wartości 30 miliardów złotych


Powiązane artykuły

Godło Polski przy budynku Konsulatu Generalnego RP w Sankt Petersburgu, Rosja. Ilustracja na zdjęciu. fot. PAP/EPA/ANATOLIJ MALTSEV

Rosja zamknie polski konsulat w Królewcu

Od 29 sierpnia Rosja wycofuje zgodę na funkcjonowanie polskiego konsulatu generalnego w Królewcu. Moskwa tłumaczy ten krok odwetem za zamknięcie...
Zdjęcie ilustracyjne, Foto: clientearth

Polacy chcą większych wydatków na ochronę przed zmianami klimatu

70 procent Polek i Polaków oczekuje od rządu większych nakładów na bezpieczeństwo klimatyczne – wynika z raportu przygotowanego przez zespół...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...

Udostępnij:

Facebook X X X