Rząd będzie obradował na temat ustawy dotyczącej wiatraków

5 lipca 2022, 07:15 Alert

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że ustawa dotycząca wiatraków będzie przedmiotem obrad na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów.

Farma Wiatrowa Przykona, Energa, Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl
Farma Wiatrowa Przykona, Energa, Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

– Jeżeli chodzi o ustawę dotyczącą wiatraków, to jest ona przedmiotem w tej chwili prac jeszcze na poziomie rządowym, ponieważ jeszcze są poprawki o charakterze technicznym. Jutro też jest w porządku obrad – powiedział rzecznik rządu.

Müller przyznał, że obecnie nie jest to priorytetowy projekt, gdyż jego zdaniem kluczowe jest przede wszystkim zabezpieczenie dostaw węgla czy gazu.

W 2016 roku została wprowadzona ustawa o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Tzw. zasada 10H przewiduje obecnie zakaz wznoszenia turbin wiatrowych w odległości mniejszej niż 10H od zabudowań i pewnych form ochrony przyrody – parków narodowych, rezerwatów, parków krajobrazowych, obszarów Natura 2000 oraz leśnych kompleksów promocyjnych. Zakaz działa w dwie strony, ponieważ zakazane jest również wznoszenie budynków mieszkalnych w odległości mniejszej niż 10H od istniejących turbin wiatrowych. 10H jest zdefiniowane jako 10-krotność całkowitej wysokości wiatraka do najwyższego punktu osiąganego przez obracające się łopaty – przypomina Polska Agencja Prasowa.

Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

Liberalizacja ustawy odległościowej to szansa na fabryki turbin w Polsce