W marcu rząd przedstawi projekt podatku od nadmiarowych zysków

2 marca 2023, 10:00 Alert

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin powiedział w rozmowie z Radiem Plus, że jeszcze w marcu rząd przedstawi projekt podatku od nadmiarowych zysków koncernów energetycznych. Zastrzegł jednak, że spółek tych nie należy „ostrzyc” z pieniędzy, ponieważ te potrzebne są na inwestycje.

Źródło: Freepik
Źródło: Freepik

Sasin o podatku od nadmiarowych zyskow

Jacek Sasin powiedział, że rząd pracuje nad podatkiem od nadmiarowych zysków. – Polskie firmy już zostały tych zysków pozbawione – wprowadziliśmy w zeszłym roku ustawę zamrażającą ceny energii, której koszty pokryją spółki energetyczne. Nie możemy jednak „ostrzyc” tych spółek, ponieważ potrzebujemy inwestycji. Jeśli chcemy budować offshore, mieć niższe ceny i dokonać transformacji, potrzebne są ogromne pieniądze. Z drugiej strony firmy wydobywające węgiel, szczególnie węgiel koksujący, zanotowały w ostatnim czasie rekordowe wyniki, na przykład Jastrzębska Spółka Węglowa. W marcu przedstawimy projekt o tym podatku – powiedział wicepremier i minister aktywów państwowych.

Podatek od przychodów nadzwyczajnych, czyli tak zwany windfall tax, jest stosowany wobec podmiotów o uprzywilejowanej pozycji na rynku. Zwolennicy tego rozwiązania w Polsce przekonują, że w tej roli znajduje się obecnie PKN Orlen, który jest potentatem na rynku paliw i może zyskać w dobie wysokich cen surowców.

Michał Perzyński

Windfall tax dla spółek energetycznych i gazowych może zostać odroczony