Rząd: Polska jest bezpieczna w kwestii dostaw surowców energetycznych

28 kwietnia 2022, 09:30 Alert

Podczas środowego posiedzenia sejmu Jacek Sasin przedstawił posłom informację związaną z bezpieczeństwem energetycznym RP. – Nie istnieje niebezpieczeństwo przerwania czy ograniczenia dostaw gazu do odbiorców krajowych, zarówno indywidualnych jak i odbiorców przemysłowych – mówił minister aktywów państwowych.

Kawernowy Magazyn Gazu Kosakowo fot. Mariusz Marszałkowski
Kawernowy Magazyn Gazu Kosakowo fot. Mariusz Marszałkowski

Bezpieczeństwo energetyczne Polski

27 kwietnia Gazprom wstrzymał dostawy gazu do Polski w związku z postanowieniami dekretu Prezydenta Rosji „o specjalnej procedurze wykonania zobowiązań zagranicznych nabywców wobec rosyjskich dostawców gazu ziemnego”. Wspomniany dekret nakazuje zapłatę za surowiec w rublach. Jak podkreśla wicepremier, obowiązujący kontrakt jamalski określa płatność w dolarach, co było praktykowane przez cały okres obowiązywania kontraktu.

– W żadnym przypadku PGNIG ani rząd nie brali pod uwagę zmiany formy płatności, bo ten dekret nas nie obowiązuje – powiedział Sasin.

Wiceminister wspomniał również, że PGNiG otrzymało 26 kwietnia pismo od Gazpromu pismo, w którym grożono wstrzymaniem gazu. – Groźba ta została spełniona i dzisiaj od godzin porannych ten gaz do Polski nie płynie – dodał Jacek Sasin.

Polska jak i PGNiG do tej sytuacji były jednak dobrze przygotowane już od dłuższego czasu. Magazyny gazu, którymi dysponują polskie podmioty są zapełnione w 76 procentach.

Wiceminister zaznaczył, iż PGNiG zapewniło dostęp dla odbiorców indywidualnych jak i przemysłowych do alternatywnych źródeł, między innymi poprzez gazoport w Świnoujściu, który realizuje dostawy między innymi z USA.

Jacek Sasin zaznaczył również, iż Polska dokonała kluczowych inwestycji w infrastrukturę, w tym przede wszystkim w gazociąg Baltic Pipe, który jest w stanie całkowicie uniezależnić Polskę od rosyjskiego gazu.

Podczas posiedzenia głos zabrała również minister Anna Moskwa, która również wspomniała o zdywersyfikowanej infrastrukturze oraz kontraktach. – Nie musimy i nie będziemy ulegać szantażowi Putina – zaznaczyła minister.

Podczas swojego wystąpienia, minister poinformowała również, iż w najbliższym czasie zostanie przedstawiony projekt przedłużający do 2027 roku taryfowanie cen dla odbiorców gazu.

Dziennik Gazeta Prawna/BiznesAlert.pl

Tretyn: Linia bezpośrednia mogłaby przyspieszyć rozwój OZE w Polsce (ANALIZA)