Rząd pracuje nad przepisami mającymi chronić uboższych przed wzrostem cen energii

13 września 2021, 11:15 Alert
Michał Kurtyka minister klimatu. Fot.: Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl
Michał Kurtyka minister klimatu. Fot.: Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Przygotowaliśmy projekt przepisów, dotyczących ochrony odbiorców wrażliwych przed podwyżkami cen energii, przedstawiliśmy Radzie Ministrów i teraz czekamy na wpis do wykazu prac legislacyjnych rządu – powiedział w poniedziałek minister Michał Kurtyka w Radiu Plus.

Ochrona odbiorców wrażliwych

Minister klimatu Michał Kurtyka powiedział w poniedziałek w Radiu Plus, że projekt przepisów mających na celu ochronę odbiorców przed podwyżkami cen energii jest gotowy. – Przygotowaliśmy projekt przepisów, dotyczących ochrony odbiorców wrażliwych przed podwyżkami cen energii, przedstawiliśmy Radzie Ministrów i teraz czekamy na wpis do wykazu prac legislacyjnych rządu – powiedział Michał Kurtyka.

Dodał, że projektowane przepisy mają stanowić narzędzie dla prezesa Urzędy Regulacji Energetyki, aby nie doprowadzić do skokowego wzrostu cen energii. – Będziemy kierować nasze działania na odbiorcę wrażliwego, zagrożonego ubóstwem energetycznym, a więc takiego, którego udział kosztów energii w dochodzie rozporządzalnym wynosi mniej więcej 10 procent. Szukamy sposobu, aby połączyć to z wiedzą, w jakim budynku ta osoba mieszka. Wiedzę o tym posiadają miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej – stwierdził Kurtyka.

Dodał, że grupa osób zagrożonych ubóstwem energetycznym spadła w ciągu ostatnich 10 lat. – Udział procentowy osób zagrożonych ubóstwem jest malejący, 10 lat temu było to ponad 10 procent, dzisiaj jest to ok. 6 procent. Mamy spadek udziału osób, które są zagrożone i mniej więcej taka grupa może liczyć na pomoc. – wskazał minister klimatu. Powiedział także, że na razie nie można mówić o kosztach, bo zależą one od tego, jaki system pomocy zostanie przyjęty. Stwierdził tylko, że obecnie trwają rozmowy z ministrem finansów.

Polska Agencja Prasowa/Michał Perzyński

Sasin: Podwyżki cen energii są nieuniknione. Spółki nie mogą dokładać do jej produkcji