AlertŚrodowisko

Rząd chce, aby transformacja energetyczna służyła środowisku i gospodarce

Przeciwdziałanie kryzysom gospodarczym i klimatycznym, poprzez wdrażanie rozwiązań związanych z odpowiedzialnością środowiskową, działania biznesowe oraz współpracę z administracją publiczną to główne tematy spotkania „Climate Positive – Agenda 2021”, zorganizowanego 25 listopada 2020 roku przez UN Global Compact – podaje ministerstwo klimatu i środowiska. W dyskusji uczestniczyli minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka i wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Impuls gospodarczy

Minister Kurtyka zwrócił uwagę, że transformacja klimatyczno-energetyczna w kierunku czystej i zielonej gospodarki to jedno z najważniejszych wyzwań stojących przed Polską w najbliższych latach. – Transformacja ta dotyczy nie tylko energetyki, ale także inne sektorów gospodarki. Naszym celem jest przeprowadzenie jej w sposób, który nie tylko zwiększy szacunek dla środowiska i klimatu, ale też da impuls gospodarce – powiedział.

– Chcemy pobudzić krajowy przemysł i innowacje. Jednocześnie postaramy się zyskać społeczną akceptację dla naszych decyzji poprzez zapewnienie sprawiedliwych warunków zmian w regionach najbardziej narażonych na skutki transformacji – wyjaśnił szef resortu klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Zdaniem wiceministra Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego zmiany klimatu to zarówno bezprecedensowe wyzwanie, jak i wielka szansa, ale aby im skutecznie przeciwdziałać niezbędna jest współpraca między sektorami społecznym, biznesowym i rządowym. – Transformacja energetyczna Polski ze względu na skomplikowany punkt wyjścia i duży zakres przewidywanych zmian będzie wymagała zaangażowania wszystkich interesariuszy i wygeneruje ogromne potrzeby inwestycyjne. Mobilizacja kapitału prywatnego i zaangażowanie lokalnych interesariuszy będzie miało kluczowe znaczenie – podkreślił.

– Zielona transformacja i dążenie do neutralności klimatycznej będą miały wpływ na branże. Cieszymy się, że firmy są zainteresowane rozwiązaniami przyjaznymi dla klimatu. Potrzebują jednak zachęt do inwestowania, a polski rząd chce sprostać tym oczekiwaniom – poinformował.

Wiceminister klimatu i środowiska wyjaśnił, że priorytetem MKiŚ jest podejmowanie działań zapewniających produkcję taniej i czystej energii, z kluczową rolą źródeł odnawialnych. – Proces transformacji będzie oparty na potencjale kraju, stymulując jednocześnie tworzenie nowych gałęzi przemysłu i miejsc pracy w sektorach przyszłościowych, takich jak OZE, energetyka jądrowa, technologia wodorowa i elektromobilność. Dają szansę na stworzenie 300 000 nowych miejsc pracy w Polsce. To szansa dla setek polskich przedsiębiorców – zaznaczył.

Dodał, że rząd planuje zainicjować inwestycje w OZE na dużą skalę, takie jak morskie farmy wiatrowe. Część zapotrzebowania na energię można również zaspokoić za pomocą projektów w skali mikro. Prosumenci, klastry energetyczne czy spółdzielnie energetyczne to obszary o dużym potencjale rozwoju, dlatego rząd pracuje obecnie nad korzystnymi regulacjami – czytamy na stronie ministerstwa.

Ministerstwo klimatu i środowiska

Kloc: Klimat jest ważny, ale kasa ważniejsza


Powiązane artykuły

Rekordowe upały w Europie. ONZ: trzeba nauczyć się z nimi żyć

W Europie zanotowano fale upałów. Portugalia walczy z pożarami, a Holandia i Belgia wdraża rozwiązania mające ulżyć mieszkańcom. Rzeczniczka WMO...

Ulewy i tornada w USA odcięły mieszkańców od energii

W sobotę i niedzielę stan Minnesota doświadczył ulew, które stworzyły ryzyko powodzi. Dodatkowo zarejestrowano tornada, które pozbawiły prawie 50 tysięcy...

Mięso niezgody. Greenpeace zarzuca niemieckim sklepom szkodliwe emisje

Według badań Greenpeace, zakłady mięsne niemieckich sieci Edeka, Kaufland i Rewe emitują rocznie ponad 10 milionów ton CO2, tyle co...

Udostępnij:

Facebook X X X