Rzędowska: Smog a zdrowie (INFOGRAFIKA)

22 grudnia 2017, 07:30 Środowisko

Według obecnego stanu wiedzy, jak zapewniają eksperci można bardzo konkretnie wskazać jaki wpływ ma na zdrowie człowieka zanieczyszczone powietrze. Wiadomo też jakie działania powinny być podejmowane aby niwelować skutki a przede wszystkim zapobiegać chorobom.

Smog
Smog stanowi poważny problem dla zdrowia (fot . Flickr/CC/大杨)

Szacunkowe dane dotyczące przedwczesnych zgonów spowodowanych smogiem w Polsce są zatrważające. Statystyki pokazują, że rokrocznie w Polsce umiera na skutek smogu ponad 40 000 osób. Sama liczba nie działa tak bardzo na wyobraźnię, ale kiedy zestawimy z konkretnymi miastami, które zamieszkuje około 40 000 mieszkańców czyli, Otwockiem, Świdnikiem, Chrzanowem czy Świnoujściem widzimy skalę problemu bardzo wyraźnie. Na świecie badania nad wpływem smogu na stan zdrowia ludzi w miastach prowadzi się od początku lat 90.

Adaptacja do zmian

Układ oddechowy człowieka nie jest w stanie skutecznie bronić się przed zanieczyszczeniami jakie są w smogu. Uciążliwy kaszel, nasilenie wydzielania śluzu, duszności, obrzmienie śluzówki lub jej wysuszenie na skutek stałej ekspozycji na pyły to znane objawy, z którymi do lekarzy zgłaszają się pacjenci. W takich przypadkach możliwe jest jedynie leczenie objawowe. Lekarze stają przed wyzwaniem jak pomóc osobom chorującym już na choroby przewlekłe np. układu krążenia czy dzieciom. Coraz częściej słyszy się o tym, że osoby mieszkające w strefach najbardziej zanieczyszczonych decydują się na zmianę miejsca zamieszkania. Mieszkańcy miast starają się adaptować do zmian, ale konsekwencje zdrowotne i tak ponoszą.

Niska masa urodzeniowa i wady rozwojowe płodów

Cząsteczki pyłów zawieszonych PM 10 i PM 2,5 są tak małe, że mogą przenikać do krwi. 10 i 2,5 mikrometra to wielkości wystarczające by wpływać na rozwijające się płody. Najnowsze badania wykazują, że dzieci kobiet będących w ciąży i narażonych na przebywanie w zanieczyszczonym środowisku mają znacznie częściej niższą wagę urodzeniową, wady wrodzone a same matki są bardziej narażone na powikłania przebiegu ciąży.

Nowotwory

Najczęściej wymienianymi nowotworami, które rozwijają w się skutek oddychania zanieczyszczonym powietrzem jest rak płuc oraz rak tchawicy. Jednak coraz więcej naukowców skłania się do twierdzenia, że częsta ekspozycja na czynniki kancerogenne zawarte w powietrzu może przyczyniać się do rozwoju nowotworów szpiku kostnego, piersi, mózgu czy wątroby.

Układ krążenia 

Obkurczanie naczyń krwionośnych, które następuje w wyniku dostarczania mniejszej ilości tlenu w czasie oddychania u osób mających problemy z układem krążenia może powodować także dodatkowe obciążenia serca, a co za tym idzie całego układu sercowo-naczyniowego. Skutkiem tego może być zawał, nadciśnienie tętnicze, udar czy zwężenia naczyń wieńcowych.

Alergie i astma 

Osoby chorujące na astmę mogą odczuwać zauważalne nasilenie objawów, które jest następstwem inhalowania pyłów. Lekarze odnotowują zwiększoną liczbę pacjentów skarżących się na świąd i łzawienie spojówek, katar sienny – to także efekt smogu. Częstotliwość rozpoznawania alergii u coraz młodszych pacjentów niepokoi zarówno lekarzy jak i władze, które muszą przeznaczać większe kwoty na zapewnienie opieki medycznej.

 

Absencja 

Smog powoduje, że ludzie zamieszkujący teren nim objęty łatwiej zapadają na choroby wirusowe. Zwykłe przeziębienia potrafią ciągnąć się tygodniami. Wpływa to na absencję pracowników oraz uczniów w szkołach. Inhalowanie pyłów powoduje zmniejszenie odporności, w związku z czym do zakażeń dochodzi częściej.

Płodność

Wpływ smogu łączony jest także ze spadkiem płodności. W miastach, w których zanieczyszczenie powietrza osiąga największe stężenia poddawani badaniom mężczyźni mają znacznie gorsze niż przeciętne parametry nasienia. W miastach takich jak Szanghaj mówi się wręcz o kryzysie dzietności. Problemy z płodnością dotykają coraz młodszą grupę nawet 25-35 latków. Zanieczyszczenia z powietrza mają także wpływ na gospodarkę hormonalną kobiet, a to staje się także przyczyną niepłodności.

Jakość życia

W wyniku smogu zmniejsza się jakość życia, a uciążliwe choroby powodują nie tylko frustrację zapadających na nie ale wysokie koszty dla całego społeczeństwa. W przypadkach chorób przewlekłych lub wymagających hospitalizacji a będących następstwem smogu to wszyscy objęci obowiązkiem płacenia składek składają się na leczenie.