Są pieniądze na wydobycie gazu z Ziemi Świętej

29 listopada 2016, 07:15 Alert
Platforma wiertnicza

Izraelska spółka Delek Group zapewniła sobie w bankach HSBC oraz JP Morgan linie kredytową w wysokości od 1,5 do 1,75 mld dolarów. Środki mają zostać przeznaczone na eksploatację złoża gazu Lewiatan. Zgodnie z opublikowanym w niedziele oświadczeniem kredyt zostanie podzielony na transze, które będą wypłacane po spełnieniu określonych warunków.

Prezes oraz właściciel Delek Group Asaf Bartfeld stwierdził, że zbliżające się porozumienie finansowe pozwoli spółce oraz jej partnerom podjąć ostateczną decyzję inwestycyjną dotyczącą eksploatacji złoża Lewiatan. W czerwcu tego roku Tel-Awiw zgodził się na jego eksploatację.

Posiadający 39,66 procent akcji operator złoża – amerykańska Noble Energy – stwierdził, że początkowa zdolność wydobywcza platformy wynosi 1,2 mld stóp sześciennych dziennie z możliwością jej zwiększenia do 2,1 bln stóp sześciennych.

We wrześniu udziałowcy Lewiatana podpisali National Electric Power Company of Jordan (NEPCO) 15-letnią umowę na dostawę ok. 1,6 bln stóp sześciennych (300 mln stóp sześciennych dziennie). Oprócz Noble Energy udziałowcami złoża są dwie należące do Delek Group spółki Delek Drilling (22,67 procent), Avner Oil Exploration (22,67 procent) oraz Ratio Oil Exploration (15 procent).

Uruchomienie wydobycia gazu ziemnego ze złoża Lewiatan zostało przełożone z 2017 na 2019 rok. Roczne wydobycie zostało jednak zwiększone z planowanych pierwotnie 19 do 21 mld m3. Dwa gazociągi o przepustowości 12 mld m3 każdy mają dostarczać surowiec do sąsiadów. Pierwszy miałby posłużyć dostawom do Autonomii Palestyńskiej, Egiptu i Jordanii. Drugi miałby umożliwić eksport dalej, na przykład do Turcji i na rynek europejski. Komisja Europejska wymienia obszar śródziemnomorski jako jedno z perspektywicznych źródeł dywersyfikacji dostaw gazu do państw unijnych.

LNG World News

Zielone światło dla wydobycia gazu Ziemi Świętej. Może on trafić do Europy