Są umowy na morski odcinek Gazociągu Transadriatyckiego

5 marca 2015, 11:14 Alert
TAP
Gazociąg Transadriatycki. Fot. TAP

(Oil & Gas/Reuters/Trend/Teresa Wójcik)

Konsorcjum Trans Adriatic Pipeline AG przygotowała dwie umowy kwalifikacyjne na budowę długiego na 150 km odcinka Gazociągu Transadriatyckiego (TAP) po dnie Morza Adriatyckiego.

Pierwsza umowa obejmuje prace inżynieryjne, układanie fundamentów i instalacji (EPCI). Gazociąg pobiegnie od wybrzeża albańskiego do południowych Włoch na głębokościach sięgających 820 m. Na podstawie umowy zostaną zaplanowane prace budowlane po obu stronach Adriatyku pozwalające na jego wyjście na ląd, przeprowadzone też zostaną badania dna morskiego i szereg innych niezbędnych prac przygotowawczych. 

Druga umowa wstępna dotyczy przygotowania dostawy rur przewodowych morskich, ich obudowy i osłon i innego niezbędnego sprzętu. W maju spółka TAP zamierza ogłosić przetargi na prace przy budowie podmorskiej części projektu. Zaproszenia do przetargów na odcinki części lądowej zostały ogłoszone w ub.r.  

Gazociąg TAP będzie mieć 870 km długości. W pobliżu granicy grecko-tureckiej będzie łączyć się z Gazociągiem Transanatolijskim (TANAP). Złączone magistrale będą dostarczać gaz z Azerbejdżanu, ze złoża Szach Deniz II w Azerbejdżanie do Europy. Pierwszy transport gazu spodziewany jest w 2019 r. Udziałowcami TAP są brytyjskie BP ( 20 proc. udziałów), azerski SOCAR (20 proc.), norweski Statoil ( 20 proc.), belgijski Fluxys (19 proc), hiszpański ENAGAS (16 proc.) i  szwajcarski Axpo ( 5 proc.).