Sąd odrzucił zarzuty wobec rynku mocy w Polsce

7 października 2021, 06:00 Alert
Polska flaga
Flaga Polski. Fot. Pixabay.com

Sąd wydał wyrok w sprawie Tempus Energy Germany GmbH i T Energy Sweden AB dotyczącej wniosku o anulowanie decyzji Komisji Europejskiej o rynku mocy w Polsce.

Sąd utrzymał w mocy decyzję Komisji Europejskiej akceptującą polski rynek mocy. Zarzuty Tempus Energy i T Sweden zostały odrzucone. W swym wyroku utrzymano w mocy decyzję KE akceptującą polski rynek mocy – czytamy w komunikacie ministerstwa klimatu i środowiska.

– Rynek mocy, który jest narzędziem zapewniania bezpieczeństwa energetycznego będzie mógł funkcjonować w niezmienionym kształcie. Wyrok w sprawie polskiego rynku mocy jest szczególnie istotny obecnie, kiedy systemy energetyczne przechodzą transformację w kierunku niskoemisyjnym, a zapewnienie odpowiednich rezerw mocy i jej dostępności jest kluczem do stabilnych dostaw energii elektrycznej – powiedział minister Michał Kurtyka.

Rynek mocy jest środkiem pomocy publicznej, który przyczynia się do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. W konkurencyjnych aukcjach, dostawcy mocy mogą uzyskać kontrakt w zamian za zapewnienie dostępności mocy i dostarczanie energii elektrycznej w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa systemu energetycznego – tłumaczy MKiŚ.

Ministerstwo klimatu i środowiska/Jędrzej Stachura

Ile Polacy zapłacą za rynek mocy? URE podaje dane