Samochody elektryczne redukują szkodliwe emisje nawet o 85 proc.

27 października 2017, 12:30 Alert
samochód elektryczny elektromobilność
fot. BiznesAlert.pl

Jak donosi The Guardian, powołując się na badania belgijskiego Vrije Universiteit Brussel, pojazdy elektryczne generują znacznie mniej szkodliwych emisji niż samochody z silnikami zasilanymi olejem napędowym.

Dotyczy to także państw, w których zdecydowana większość energii elektrycznej jest wytwarzana z paliw kopalnych.

W raporcie powołano się na przykład Polski – biorąc pod uwagę cały „cykl życia” pojazdu, EV są w naszym kraju o jedną czwartą bardziej ekologiczne niż diesle.

W krajach, gdzie energia pochodzi w dużym zakresie ze źródeł odnawialnych (np. w Szwecji), pojazdy napędzane prądem emitują nawet o 85 proc. mniej CO2, zaś w Wielkiej Brytanii – o ok. 50 proc.

Na podstawie przeprowadzonych badań, do 2030 r. samochód elektryczny wygeneruje średnio o połowę mniej szkodliwych emisji (w tym powstających w procesie produkcji) niż jego odpowiednik z silnikiem na olej napędowy.

Według VUB, wyprodukowanie jednej kilowatogodziny energii w Polsce wiąże się z wypuszczeniem do atmosfery 650 g CO2 – to znacznie mniej niż wskazywały w zeszłym roku dane Joint Research Centre.

Jak zauważa The Guardian, samochody elektryczne stanowią obecnie 1,7 proc. nowych pojazdów sprzedawanych w Europie. Wielu z oficjeli Unii Europejskiej wyraża wątpliwości co do tego, czy państwa członkowskie będą miały dostęp do wystarczającej ilości litu, aby zwiększyć ten udział w niedługim czasie do 5-10 proc.

Problemem na Starym Kontynencie pozostają również niewystarczające możliwości produkcyjne w zakresie akumulatorów litowo-jonowych.

Z przeprowadzonego przez VUB badania wynika, że dostawy metali kluczowych dla rozwoju elektromobilności (litu, kobaltu, niklu, grafitu) powinny być ściśle monitorowane i dywersyfikowane.

Raport belgijskiego uniwersytetu wskazuje ponadto, że wraz z rozwojem technologii i pozyskiwaniem energii w coraz większym stopniu ze źródeł odnawialnych, szkodliwe emisje powstające przy produkcji samych tylko akumulatorów litowo-jonowych ulegną redukcji o 65 proc..