Co dla Polski oznacza bezpieczeństwo energetyczne? (RELACJA)

30 czerwca 2021, 14:15 Energetyka

Podczas panelu dyskusyjnego na Samorządowym Kongresie Gospodarczym, II Forum Regionów Trójmorza przedstawiciele koncernów wymienili poglądy na temat znaczenia bezpieczeństwa energetycznego w Polsce.

Samorządowy Kongres Gospodarczy, II Forum Regionów Trójmorza. Fot. BiznesAlert.pl
Samorządowy Kongres Gospodarczy, II Forum Regionów Trójmorza. Fot. BiznesAlert.pl

Co oznacza bezpieczeństwo energetyczne?

– Ci, którzy decydują o bezpieczeństwie energetycznym muszą patrzeć na energetykę z innej perspektywy. Systemy energetyczne są fundamentalnie związane z bezpieczeństwem rynku, ale także obywateli. Gaz jeszcze przez wiele lat będzie spełniał swoją rolę. Widzimy jak zmienia się poziom cen uprawnień do emisji CO2. To osłabia stabilność działania systemów, stąd koncepcja wyprzedzania tej sytuacji i inwestycji w źródła niskoemisyjne. Bezpieczeństwo energetyczne ma wymiar polityczny i nawet militarny; można powiedzieć, że kto ma energię, ten ma władzę – powiedział Jan Szewczak, członek zarządu PKN Orlen.

– Powinniśmy dążyć do neutralności klimatycznej i gospodarki o obiegu zamkniętym. Żeby znaleźć się na tej drodze, musimy znaleźć sposób, by spełnić kilka innych celów. Źródła odnawialne są niestabilne, więc potrzebujemy czegoś, co stabilizowałoby system, a obecna technologia nie pozwala na masowe wykorzystanie magazynów energii. Gaz jest elastyczny, mamy infrastrukturę przesyłową, łatwo zamienić jednostki węglowe na gazowe. Dziś bez stałych dostaw energii mielibyśmy problem z normalnym funkcjonowaniem na co dzień. W przyszłości gaz będzie można zazieleniać, m.in. dzięki wodorowi, ale mówimy też o biometanie, wytwarzanym z resztek organicznych z przemysłu rolnego – powiedział wiceprezes PGNiG Robert Perkowski.

– Moim zdaniem pierwszym wyborem, jeśli chodzi o inwestycje w wodór, powinna być chemia nawozowa. 90 procent wodoru jest używane do produkcji amoniaku, który potem wykorzystywany jest do produkcji nawozów – powiedział wiceprezes Grupy Azoty Jacek Janiszek.

– W drodze do neutralności klimatycznej trzeba zadbać o stabilizację sieci. Bogdanka jest w trudnej sytuacji. Borykamy się ze wzrostem cen materiałów, z których korzystamy. Musimy patrzeć, gdzie jest świat, jeśli chodzi o produkcję energii z węgla. Bogdanka ma swoją rolę jako polski dostawca węgla na potrzeby elektrowni w kraju, i konkurować z węglem importowanym. Stawiamy na innowacje, jak sprowadzenie internetu rzeczy pod ziemię. Jest wiele zagrożeń związanych z niedostosowaniem prawa do potrzeb górnictwa – powiedział Artur Wasil, prezes LW Bogdanka.

– Strategia Grupy Lotos obowiązuje do 2022 roku, obszar wydobycia gazu i ropy jest mocno nakreślony, ale również bardzo istotny jest dla nas dział innowacji, np. w dziale wodoru. Realizujemy projekt wykorzystania wodoru niebieskiego z wychwytywaniem dwutlenku węgla. Bardzo ambitnie podchodzimy do tematu geosekwestracji. Utylizacja CO2 to również sprzedaż na potrzeby przemysłu spożywczego czy rolnego. Nasze projekty złóż B3 i B8 są cały czas rozwijane, wydobycie gazu i ropy jest bardzo mocnym punktem naszej strategii – powiedziała Sylwia Pawlak, dyrektor ds. innowacji w Grupie Lotos.