font_preload
PL / EN
Alert 19 sierpnia, 2019 godz. 9:30   
REDAKCJA

Samorządy chcą zmian w przepisach regulujących ceny energii

energia elektryczna energetyka kabel

Zdaniem samorządów obecna ustawa nie gwarantuje niższych cen na równych zasadach, ponieważ niektóre z nich ominie zamrożenie cen na potrzeby oświetlenia – czytamy w dzisiejszym „Pulsie Biznesu”.

Niejasności w przepisach

Jak wynika wyliczeń Związku Miast Polskich (ZMP), blisko 70 proc. sieci oświetlenia drogowego należy do grup energetycznych. Majątek samorządów stanowi mniejszość. Problemu z dopłatami nie będą miały gminy, do których należy infrastruktura, a także te, które korzystają z majątku Tauronu i PGE (ponieważ w przypadku tych grup umowy zakupu energii na potrzeby oświetlenia dróg podpisują samorządy). Drożej za energię zapłacą natomiast te gminy, które korzystają z usług Enei i Energi – informuje gazeta.

– Nie da się precyzyjnie policzyć tej kwoty, ale może to być kilkadziesiąt milionów złotych, a nawet powyżej stu milionów. O precyzję trudno. Problem nie dotyczy tylko dwóch spółek córek, działających w ramach dwóch grup z wielkiej czwórki firm energetycznych, ale także innych, jednostkowych przypadków. Na przykład w Kaliszu i okolicznych gminach z dopłat do prądu na oświetlenie nie skorzysta też spółka komunalna. Precyzyjne wyliczenia będzie można zrobić, gdy uwzględnimy wszystkie wnioski o dopłaty do prądu za drugie półrocze – przekonuje Marek Wójcik z ZMP w rozmowie z dziennikiem.

Potrzeba zmian

Samorządowcy będą zabiegać o wprowadzenie poprawki przy okazji prac nad kolejną nowelizacją ustawy o podatku akcyzowym, tak żeby dopłaty obowiązywały wszystkich odbiorców energii elektrycznej na potrzeby finansowanie oświetlenia miejsc publicznych, jednak prawnicy są sceptyczni – informuje „Puls Biznesu”.

– Zmiana ma znaczenie dla tych gmin, w których oświetlenie było modernizowane przez stronę trzecią (np. spółkę energetyczną) i pozostaje własnością tej spółki, będącej zarazem odbiorcą końcowym. Wtedy, zgodnie z obecnymi przepisami, nie ma podstawy do żądania zwrotu kwot nadpłaconych za energię elektryczną – mówi dziennikowi Małgorzata Tabaszewska z Urzędu Miasta Kraków.

Puls Biznesu

Premier: Rząd chce, by ceny energii nie wzrosły, także dla samorządów