Unia Europejska uderza nowymi sankcjami w Białoruś

2 lipca 2024, 10:15 Alert

Bruksela poinformowała o wdrożeniu nowych sankcji wobec Białorusi, zabraniających eksportu między innymi technologii podwójnego zastosowania, służących do rafinacji ropy i skraplania gazu ziemnego czy zakazujących świadczenia usług księgowych oraz audytorskich.

W sobotę, 29 czerwca 2024 roku, Rada Europejska ogłosiła nowe sankcje wymierzone w Białoruś. Jest to reakcja na wsparcie tego kraju dla Rosji, która dokonała nielegalnej i niesprowokowanej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku. Sankcje rozszerzają część środków wymierzonych w Kreml, o jego sojusznika.

Unia Europejska przedłużyła zakaz eksportu towarów i technologii podwójnego zastosowania. Wprowadziła również dalsze ograniczenia eksportu, który mógłby przyczynić się do wzmocnienia potencjału przemysłowego Białorusi. Zabroniono między innymi dostarczania Białorusi technologii nawigacji morskich oraz dóbr luksusowych. Dodatkowo zostanie wprowadzony zakaz eksportu technologii służących do rafinacji ropy naftowej i skraplania gazu ziemnego.

Bruksela zakazała również importu złota, diamentów, helu, węgla i produktów mineralnych w tym ropy naftowej.

Rada Europejska zabroniła świadczenie niektórych usług Białorusi, jej rządowi, organom publicznym, korporacjom, agencjom i jakimkolwiek osobom działających prawnie w ich imieniu lub na ich polecenie. Wśród nich znalazły się między innymi usługi księgowe, audytorskie, doradztwa biznesowego i zarządzania, public relations, architektoniczne i inżynieryjne oraz reklamowe.

Nowe sankcje uderzają w białoruski transport zakazując na terytorium Unii drogowego transportu przyczepami i naczepami, również zarejestrowanymi poza Białorusią. Aby zwiększyć szczelność tych obostrzeń unijne podmioty, w których udziały ma w co najmniej 25 procentach podmiot z Białorusi, otrzymały zakaz stawania się przedsiębiorstwem zajmującym się transportem drogowym, w tym tranzytowym.

Unia Europejska zakazała również tranzytu przez Białoruś wymienionych towarów, między innymi technologii podwójnego zastosowania czy mogącej wzmocnić sektor obronności i bezpieczeństwa. Podmioty sprzedające towary z pola walki na Ukrainie do krajów trzecich będą musiały wdrożyć mechanizmy należytej staranności, by towary nie zostały reeksportowane do Rosji.

Rada Europejska / Marcin Karwowski

PISM: Sojusz Korei i Rosji może odciągnąć USA od pomocy Ukrainie