Sankcje na ropę zmniejszają przychody Rosji, ale służą właścicielom tankowców

8 lutego 2023, 09:45 Alert

Ministerstwo finansów Rosji informuje, że w styczniu przychody z eksportu ropy rosyjskiej spadły o 40 procent w wyniku sankcji i ceny maksymalnej nałożonej przez państwa G7. Właściciele tankowców odnotowują natomiast rekordowe zyski.

Fot. Commons.wikimedia.org

Sankcje zachodnie wobec Rosji zmniejszyły dochody państwa z ropy naftowej o 40 procent. To przekierowało natomiast dziesiątki miliardów dolarów na firmy żeglugowe i rafineryjne, wśród których niektóre są powiązane z Rosją – podaje Reuters.

Zakaz żeglugi i cena maksymalna ropy sprawiły, że nabywcy stali się ostrożni i zmuszają Rosję do płacenia za transport ropy, ponieważ nie ma wystarczającej liczby tankowców. – Niższe przychody Rosji zbiegły się z wyższymi zyskami niektórych pośredników – mówią eksperci w rozmowie z Reutersem. Na transporcie ropy rosyjskiej zarabiają między innymi państwowy spedytor Sovcomflot, jeden z liderów w transporcie morskim węglowodorów, oraz greckie firmy żeglugowe TMS Tankers Management, Stealth Maritime, Kyklades Maritime, Dynacom, Delta Tankers, NGM Energy i New Shipping.

Reuters dotarł do faktury za transport, według której spedytor obciążył rosyjskiego sprzedawcę ropy opłatą blisko 10,5 miliona dolarów za jeden rejs. – W styczniu tankowiec Aframax przetransportował 700 tys. baryłek z portu na Morzu Bałtyckim do indyjskiej rafinerii. Dziś zysk netto z jednego rejsu może wynosić nawet 10 milionów dolarów – podaje agencja prasowa.

Władimir Putin twierdzi, że sankcje zachodnie powodują wzrost cen energii. Dzisiaj ceny ropy Brent kształtują się jednak na poziomie 80 dolarów za baryłkę. Dla porównania, kilka tygodni po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę za baryłkę trzeba było zapłacić 139 dolarów (w marcu 2022 roku).

Sankcje wobec Rosji obejmują całkowity zakaz zakupu rosyjskiej energii przez Stany Zjednoczone i Unię Europejską, a także zakaz eksportu ropy rosyjskiej, chyba że jest sprzedawana maksymalnie po cenie 60 dolarów za baryłkę. Według źródeł Reutersa, Rosja przekierowała większość produktów do Azji, oferując zniżki dla nabywców w Chinach i Indiach (nawet o 15-20 dolarów mniej za baryłkę).

Reuters/Jędrzej Stachura

Irańska flota widmo pomaga Rosji ominąć sankcje