Sankcje pchają Kreml na Wschód. Chiński inwestor w Rosniefcie?

18 sierpnia 2017, 07:00 Alert

W obliczu pojawiających się wyzwań, jakimi są europejskie obostrzenia oraz nowe sankcje USA nałożone na sektor energetyczny, rosyjski gigant naftowy Rosnieft poszukuje nowych szans na rozwój technologii oraz wsparcie finansowe. Jednym z atrakcyjnych kierunków mogą być Chiny. Chińska spółka CEFC ma rozważyć objęcie aktywów rosyjskiego potentata. Współpracę Rosji i Chin mogą jednak ograniczyć rosnące oczekiwania Chińczyków, co najlepiej widać w sektorze gazu.

Fala juanów dla Rosnieftu?

Jak informuje Agencja Reutera, CEFC China Energy, chińska firma, która rozpoczynała od handlu ropą, a następnie stopniowo przekształciła się w dojrzałą spółkę energetyczną, prowadzi obecnie rozmowy dotyczące nabycia udziałów w rosyjskim gigancie naftowym Rosniefcie. Zaznajomieni z tematem rozmówcy Reutersa podkreślają, że wyżsi rangą pracownicy firmy są już po wstępnych rozmowach. Od lipca odbyły się już dwa spotkania między prezesem CEFC Ye Jianmingiem a prezesem Rosnieftu Igorem Sechinem.

Nie było jasne, czy CEFC zainwestuje w Rosnieft i ile przeznaczy na ten cel. Wątpliwości budziła również kwestia dotycząca tego, czy chiński podmiot nabędzie nowe udziały w spółce, czy kupi te, które są już w obrocie. Rosyjski koncern może także sprzedać firmie CEFC udziały w swojej działalności detalicznej, która obejmuje prawie 3 tys. stacji benzynowych oraz około 150 kompleksów magazynowania ropy naftowej.

Rosja wzmacnia pozycję w Chinach

Rosja przejęła od Arabii Saudyjskiej pozycję lidera jako największy dostawca naftowy w Chinach. Natomiast Rosnieft jest zdecydowanie największą i najbardziej wpływową firmą naftową w Rosji zależną od Kremla.

Dostęp do zasobów Rosnieftu i możliwości rafinacji zwiększyłby znaczenie spółki CEFC, która pretenduje do pozycji jednego z liderów na rynku sprzedawców energii i chce rywalizować z takimi podmiotami jak Glencore.

Przypomnijmy, że rosyjski rząd, poprzez spółkę holdingową Rosneftegaz, jest właścicielem 50 proc. Rosnieftu. Było to możliwe w wyniku sprzedania w grudniu 2016 r. 19,5 proc. udziałów Glencore i Qatar Investment Authority (QIA) za ponad 10 mld euro (11,8 mld dolarów). W celu obniżenia udziałów Rosneftegazu w Rosniefcie poniżej 50 proc. niezbędne byłoby wydanie odpowiedniego dekretu rządowego.

Zapytany o przebieg rozmów w sprawie nabycia udziałów Rosnieftu rzecznik prasowy CEFC poinformował, że firmy podpisały umowę o współpracy 2 sierpnia, kiedy prezes Igor Seczin odwiedził siedzibę CEFC w Szanghaju. Według serwisu chińskiej spółki porozumienie dotyczyło wszechstronnej współpracy począwszy od poszukiwania ropy i gazu po usługi finansowe. Rzecznik nie skomentował, czy tematem był też zakup akcji.

Rzecznik Rosnieftu powiedział, że firma traktuje Chiny jako partnera strategicznego i współpracuje z wieloma chińskimi spółkami, w tym z CEFC.

– Uważamy, że rynek chiński jest najbardziej obiecujący i rozwija się aktywnie. Firma chce rozwijać współpracę z chińskimi partnerami we wszystkich dziedzinach biznesowych i będzie informować o poczynionych krokach w miarę rozwoju wspólnych projektów – poinformowała Agencję Reutera rosyjska spółka.

Reuters/Bartłomiej Sawicki