Trzynasty pakiet sankcji unijnych uderza w Rosję, jej trędowatą ropę i Chiny

23 lutego 2024, 11:15 Alert

Rada Europejska informuje o przyjęciu trzynastego pakietu sankcji unijnych za inwazję Rosji na Ukrainie w przeddzień drugiej rocznicy. Mają uderzyć między innymi we flotę widmo tankowców z ropą rosyjską. Na liście są firmy z Chin i Kazachstanu.

Flagi Unii Europejskiej. Fot. pixabay.com
Flagi Unii Europejskiej. Fot. pixabay.com

Nowe sankcje obejmują dodatkowe 106 osób i 88 podmiotów zaangażowanych w omijanie istniejących restrykcji wprowadzanych od 2014 roku, kiedy Rosjanie nielegalnie zajęli ukraiński Krym.

27 z tych podmiotów aktywnie wspiera kompleks militarno-przemysłowy Rosji przy jej inwazji na Ukrainie. Są to także byty z krajów trzecich pomagające omijać restrykcje handlowe. Na liście są podmioty z Chin, Indii, Sri Lanki, Serbii, Kazachstanu, Tajlandii oraz Turcji. Rada zwraca uwagę na rolę części tych podmiotów przy dostawach dronów.

Wiadomo, że podmioty z Chin pomagały transportować i ubezpieczać ładunki ropy z Rosji. Podmioty chińskie znalazły się na liście sankcji unijnych po raz pierwszy w historii. Kazachstan jest pośrednikiem handlu towarami z Rosją z resztą świata. Dostarcza także ropę do Niemiec z użyciem rosyjskiego Ropociągu Przyjaźń. Nie ma jednak informacji o związku sankcji z tym drugim procederem.

Rada Europejska / Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Zachód łata sankcje naftowe wobec Rosji, której pomogłaby tylko nowa wojna (ANALIZA)