Koniec importu węgla? Jest deklaracja wicepremiera

4 lutego 2020, 08:45 Alert
Kopalnia Bogdanka. Fot. LW Bogdanka.
Kopalnia Bogdanka. Fot. LW Bogdanka.

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin zadeklarował w radiu RMF FM, że spółki z udziałem Skarbu Państwa nie będą już sprowadzać węgla z zagranicy.

Sasin o imporcie węgla

Jak podkreślił Sasin w rozmowie z Robertem Mazurkiem, spółki Skarbu Państwa nie będą sprowadzać więcej węgla z zagranicy. Dodał on, że państwowe spółki, które importowały węgiel to PGE i Węglokoks. – Jeśli chodzi o PGE, zawarte umowy jeszcze zmuszają do przyjęcia pewnej ilości. W tym roku te dostawy zostały zamrożone. Chcemy przede wszystkim opierać się na polskim węglu – powiedział wicepremier.

Dodał, że gdyby Polska nie była w Unii Europejskiej, możliwe byłoby wprowadzenie embarga na rosyjski węgiel. – Można byłoby to zrobić razem z UE, ale nie ma takiej woli – powiedział. Minister aktywów państwowych powiedział również, że spółki skarbu państwa nie sprowadzają wiele węgla. – Spółki energetyczne musiały sprowadzać węgiel z zagranicy, bo przez błędy poprzedników sytuacja w górnictwie była fatalna i surowca brakowało – tłumaczył.

RMF FM/Bartłomiej Sawicki

Baca-Pogorzelska: Import węgla do Polski wreszcie spada