AlertEnergetykaEnergia elektrycznaWęgiel. energetyka węglowa

Sasin: Elektrownie węglowe zostaną wydzielone z PGE, Enei i Tauronu

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Foto: MAP

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Foto: MAP

Projekt wydzielenia aktywów węglowych zakłada, że elektrownie węglowe zostaną wydzielone z PGE, Enei i Tauronu – poinformował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia.

Wydzielenie aktywów

Wicepremier powtórzył, że nastąpi wydzielenie elektrowni z trzech spółek PGE, Enei i Tauronu, które produkują energię elektryczną z węgla. – Produkcja energii z węgla, w związku z polityką klimatyczną Unii Europejskiej, jest działalnością mało przychodową i mało perspektywiczną – powiedział Sasin.

Dodał, że obecnie spółki nie mogą pozyskiwać funduszy na nowe inwestycje. – Instytucje finansowe nie chcą udzielać finansowania spółkom, które funkcjonują na rynku węglowy – podkreślił. – Ta decyzja da energetycznym spółkom Skarbu Państwa nowe życie i nadzieję na rozwój. Cały projekt przygotowywaliśmy w MAP od wielu miesięcy. Jest bardzo skomplikowany, zakłada wydzielenie z obecnie funkcjonujących trzech spółek – PGE, Enei i Tauronu tych elektrowni, które produkują dziś energię z węgla – wyjaśnił Sasin.

Kurs spółek energetycznych wzrósł od wczoraj o kilkanaście procent. PGE urosło o 13,58 procent do 8,33 zł, Enea 12,2 procent, a Tauron o 8 procent. – Nie dziwię się entuzjazmowi inwestorów, bo ta decyzja da spółkom energetycznym Skarbu Państwa nowe życie i nadzieje na rozwój – powiedział Sasin.

Rząd zajmie się planem wydzielenia aktywów węglowych

Fundusz Odbudowy

Wskazał, że ogromną część inwestycji muszą udźwignąć spółki. – Bez możliwości sięgnięcia po finansowanie zewnętrzne, z banków, instytucji finansowych, to byłoby kompletnie niemożliwe, a to by spowodowało, że Polska utraciłaby niezależność energetyczną i musiałaby się stać importerem energii – powiedział wicepremier. Na pytanie o Fundusz Odbudowy odpowiedział, że jest to 770 mld zł w ciągu siedmiu lat, czyli ¼ rocznego budżetu Polski na rozwój i inwestycje. – To jest nam niezwykle potrzebne w kontekście transformacji energetycznej, ale nie tylko – przyznał.

Polskie Radio Program Pierwszy/Bartłomiej Sawicki

Sawicki: Rezerwa węglowa, czyli bohater ostatniej akcji na rzecz energetyki


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X