Sasin: Elektrownie węglowe zostaną wydzielone z PGE, Enei i Tauronu

13 kwietnia 2021, 10:00 Alert

Projekt wydzielenia aktywów węglowych zakłada, że elektrownie węglowe zostaną wydzielone z PGE, Enei i Tauronu – poinformował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia.

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Foto: MAP
Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Foto: MAP

Wydzielenie aktywów

Wicepremier powtórzył, że nastąpi wydzielenie elektrowni z trzech spółek PGE, Enei i Tauronu, które produkują energię elektryczną z węgla. – Produkcja energii z węgla, w związku z polityką klimatyczną Unii Europejskiej, jest działalnością mało przychodową i mało perspektywiczną – powiedział Sasin.

Dodał, że obecnie spółki nie mogą pozyskiwać funduszy na nowe inwestycje. – Instytucje finansowe nie chcą udzielać finansowania spółkom, które funkcjonują na rynku węglowy – podkreślił. – Ta decyzja da energetycznym spółkom Skarbu Państwa nowe życie i nadzieję na rozwój. Cały projekt przygotowywaliśmy w MAP od wielu miesięcy. Jest bardzo skomplikowany, zakłada wydzielenie z obecnie funkcjonujących trzech spółek – PGE, Enei i Tauronu tych elektrowni, które produkują dziś energię z węgla – wyjaśnił Sasin.

Kurs spółek energetycznych wzrósł od wczoraj o kilkanaście procent. PGE urosło o 13,58 procent do 8,33 zł, Enea 12,2 procent, a Tauron o 8 procent. – Nie dziwię się entuzjazmowi inwestorów, bo ta decyzja da spółkom energetycznym Skarbu Państwa nowe życie i nadzieje na rozwój – powiedział Sasin.

Rząd zajmie się planem wydzielenia aktywów węglowych

Fundusz Odbudowy

Wskazał, że ogromną część inwestycji muszą udźwignąć spółki. – Bez możliwości sięgnięcia po finansowanie zewnętrzne, z banków, instytucji finansowych, to byłoby kompletnie niemożliwe, a to by spowodowało, że Polska utraciłaby niezależność energetyczną i musiałaby się stać importerem energii – powiedział wicepremier. Na pytanie o Fundusz Odbudowy odpowiedział, że jest to 770 mld zł w ciągu siedmiu lat, czyli ¼ rocznego budżetu Polski na rozwój i inwestycje. – To jest nam niezwykle potrzebne w kontekście transformacji energetycznej, ale nie tylko – przyznał.

Polskie Radio Program Pierwszy/Bartłomiej Sawicki

Sawicki: Rezerwa węglowa, czyli bohater ostatniej akcji na rzecz energetyki