Zyski Saudi Aramco spadły w trzecim kwartale prawie o połowę

3 listopada 2020, 11:30 Alert
ropa rosnieft
Źródło: pxhere.com

Zysk Saudi Aramco w trzecim kwartale 2020 roku spadł o 45 procent względem tego samego okresu 2019 roku – poinformowała spółka w raporcie finansowym.

Trudna sytuacja, ale lepsza niż prognozy

Zysk netto wyniósł 11,8 mld dolarów s stosunku do 21,2 mld dolarów w 2019 roku. Był on jednak lepszy niż prognozowany przez analityków. Konsensus mówił o zysku w wysokości 10,6 mld dolarów.

– Widzieliśmy wczesne oznaki ożywienia w trzecim kwartale dzięki zwiększeniu aktywności gospodarczej – powiedział cytowany w komunikacie prezes koncernu Amin Nasser.

Lockdown w wielu krajach i zakazy podróżowania w tym roku spowodowały spadek popytu na ropę, cen ropy i marż rafineryjnych, co obniżyło zyski w okresie trzech miesięcy do 30 września.

Zawirowania rynkowe wstrząsnęły całym sektorem, a wielkie koncerny naftowe zmuszone były zlikwidować tysiące miejsc pracy, zwiększyć zadłużenie i zmniejszyć wypłaty dywidend.

Spółka nadal planuje wypłacić rekordowa dywidendę kwartalną w wysokości 18,8 mld dolarów.  Z racji posiadanych wolnych środków na poziomie 12,4 mld dolarów, spółka będzie zmuszona zaciągnąć pożyczkę.

Saudi Aramco/Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Kreml przykręca śrubę sektorowi ropy (ANALIZA)