AlertAtomEnergetykaOpinie

Terminator uważa, że wycofanie atomu było błędem, który uzależnił Europę od Rosji

Prezydent RP Andrzej Duda i były gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger. Fot. Kancelaria Prezydenta RP

Prezydent RP Andrzej Duda i były gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger. Fot. Kancelaria Prezydenta RP

Były gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger (słynny Terminator) podczas wizyty w Monachium opowiedział się za energetyką jądrową. Jego zdaniem, jej porzucenie sprawiło, że Europa stała się wrażliwa na wpływy rosyjskie. – Myślę, że wycofanie się z atomu w latach 70. i 80. było błędem, przez który Europa stała się podatna na działania Rosji – podkreślił.

– Myślę, że w latach 70. i 80. popełniliśmy wielki błąd, wycofując energię jądrową. Ekolodzy mieli dobre zamiary, ale oni również się pomylili – powiedział Arnold Schwarzenegger podczas targów Bits&Pretzels w Monachium.

– To prawda, że ​​w przypadku energetyki jądrowej wypadki mogą się zdarzyć, ale liczba ofiar śmiertelnych w takich wypadkach jest znikoma w porównaniu z tymi wywołanymi przez zanieczyszczenia i zmiany klimatyczne – zaznaczył. Dodał, że elektrownie jądrowe działają niemal neutralnie pod względem emisji CO2.

Były gubernator Kalifornii stwierdził, że Europa stała się przez to podatna na wpływy rosyjskie, szczególnie w kwestii energii. – Obserwujemy to szczególnie w czasie inwazji Rosji na Ukrainie – dodał.

Arnold Schwarzenegger to austriacko-amerykański aktor, polityk, aktywista oraz były zawodowy kulturysta, który dwukrotnie pełnił funkcję gubernatora Kalifornii w latach 2003–2011.

Die Welt/Jędrzej Stachura

Westinghouse obiecuje biznesowi w Polsce stabilność dzięki elektrowniom jądrowym


Powiązane artykuły

Producent autobusów zeroemisyjnych wyszedł nad kreskę. Po 2 latach

Solaris Bus & Coach, znany producent miejskich autobusów, głównie zero i niskoemisyjnych oraz trolejbusów po dwóch latach strat wyszedł nad...
Friedrich Merz, lider CDU/CSU kanclerz Niemiec / Fot.: Kirill KUDRYAVTSEV / AFP

Niemcy chcą wydać 4 mld euro na ratunek swoich firm

Rząd niemieckiego kanclerza Friedricha Merza (CDU) rozważa uruchomienie programu subsydiów o wartości 4 miliardów euro dla energochłonnych gałęzi przemysłu. Ekspert...

Umowa Mercosur dzieli branżę winiarską. Obawy też w Polsce

Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. Mimo protestów europejskich rolników, duńska prezydencja chce ją sfinalizować do końca roku. Otwarcie europejskich...

Udostępnij:

Facebook X X X