AktualnościEnergetykaRopa

Niemiecki Schwedt będzie tymczasowo odcięty od kolei. Rosnieft protestuje

Deutsche Bahn planuje zamknąć linię kolejowa łączącą Bernau z miejscowością Schwedt na okres siedmiu tygodni. Decyzja o wstrzymaniu transportu na czas remontów może zaszkodzić tamtejszej rafinerii, należącej w 54 procentach do rosyjskiego koncernu Rosnieft.

Konsekwencje tej decyzji dotyczą przede wszystkim rafinerii PCK w Schwedt, największego pracodawcy regionu, która należy w 54 procentach do rosyjskiego koncernu Rosnieft.

Niezadowolenie z odcięcia od połączeń kolejowych wyraził także koncern Shell, którego udziały w rafinerii wynoszą 37,5 procent. Shell Deutschland GmbH skarżył się na zakłócenia w ruchu pociągów do i z rafinerii. – My skontaktowaliśmy się z Federalną Agencją Sieci w sprawie zamknięcia tej trasy – tłumaczy rzeczniczka Shell.

W skargę do Federalnej Agencji Sieci zaangażowana jest także firma córka rosyjskiego koncernu Rosnieft, której udziały w rafinerii są obecnie objęte zarządem powierniczym.

Regionalna gazeta Märkische Oderzeitung (MOZ) podaje, że Federalna Agencja Sieci stara się szybko rozpatrzyć tę skargę. – Jeśli zmiana decyzji Federalnej Agencji Sieci będzie konieczna, prawdopodobnie zostanie ona podjęta jeszcze w tym roku – podkreśla rzecznik.

Rafineria Schwedt, położona około 10 kilometrów od granicy z Polską, przeżywa kryzys. Moce przerobowe tej rafinerii wynoszą 11,5 milionów ton ropy rocznie, z czego wykorzystywanych jest obecnie 8,5-9 milionów ton.

MOZ / Aleksandra Fedorska

Media: Niemcy chcą wziąć do Rafinerii Schwedt więcej ropy kazachskiej


Powiązane artykuły

Niemcy budzą się z letargu. Morawiecki ostrzega przed powrotem niemieckiej potęgi militarnej

Mateusz Morawiecki alarmuje: Berlin porzuca pacyfistyczne pozory i szykuje się do dominacji w Europie. Gdy Niemcy przeznaczą 5 proc. PKB...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia Biznes Alert

Oto zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (27.06.-4.07.2025 roku).
AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...

Udostępnij:

Facebook X X X