Senat odrzucił ustawę o gwarancjach finansowych potrzebnych NABE

7 września 2023, 15:00 Alert

Senat odrzucił ustawę o gwarancjach finansowych dla Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE). Wiele wskazuje na to, że bez tych rozwiązań nie powstanie agencja, na którą liczą spółki energetyczne.

Senat RP. Fot. Wikipedia
Senat RP. Fot. Wikipedia

– Senat odrzucił w czwartek ustawę o gwarancjach finansowych dla zobowiązań Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Za odrzuceniem było 50 senatorów, przeciw 38 – podała Polska Agencja Prasowa.

17 sierpnia 2023 roku ustawa o gwarancjach potrzebnych Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego przeszła przez Sejm. Gwarancje udzielone pod zobowiązania, które mają trafić do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego wraz z aktywami węglowymi, miały przyśpieszyć proces jej powstania.

Termin narodzin agencji, która ma działać w formie holdingu, skupiającego aktywa węglowe PGE, Taurona, Enei oraz Energi, był już kilkukrotnie przesuwany. Według pierwotnych planów, parlament miał przyjąć wyżej wymienioną ustawę jeszcze w obecnej kadencji, ale wiele wskazuje na to, że tak się nie stanie. Według informacji BiznesAlert.pl w grę wchodzi dodatkowe posiedzenie Sejmu w tej sprawie.

Polska Agencja Prasowa / Jędrzej Stachura

Ustawa o NABE została uchwalona, ale jej nie ma