AlertEnergetykaGaz.

Senat nie zablokował noweli prawa energetycznego. Prace postępują

Gazociąg. Fot. Gaz-System

Gazociąg. Fot. Gaz-System

Komisja sejmowa ds. energii, klimatu i aktywów państwowych zaakceptowała trzy poprawki, które Senat zgłosił do nowelizacji prawa energetycznego. Ma ona złagodzić podwyżki cen gazu w 2022 roku.

Komisja sejmowa ds. energii poparła we wtorek poprawki Senatu do nowelizacji prawa energetycznego. Nowe przepisy mają na celu zapobieżenie skokowym podwyżkom cen gazu w 2022 roku. Zmiany miały charakter legislacyjno-redakcyjny. Teraz o losie poprawek zdecyduje w głosowaniu cała niższa izba parlamentu.

Nowela prawa energetycznego przewiduje, że sprzedawcy gazu, których taryfy zatwierdza prezes URE, będą mogli do 30 czerwca 2022 roku przedłożyć do zatwierdzenia taryfę uwzględniającą koszty zakupu gazu planowane w czasie jej obowiązywania. Jeżeli w tym czasie koszty zakupu gazu wzrosną ponad te zaplanowane, sprzedawca będzie mógł je odzyskać w kolejnych taryfach, które będą obowiązywać od początku 2023 roku.

Zgodnie z nowelą, sprzedawca obliczy te koszty w określony sposób; zostaną one uznane za koszty uzasadnione. Na ich uwzględnienie w następnych taryfach sprzedawca będzie miał trzy lata, począwszy od 2023 roku.

Ustawa przewiduje, że podwyżka w kolejnej taryfie ustalonej na podstawie proponowanej regulacji w okresie 12 miesięcy następujących po okresie stosowania taryfy, do której wprowadza się korektę z tytułu wzrostu cen zakupu gazu, nie może przekroczyć 25 proc. poziomu średniej ceny, która zostałaby ustalona bez rozliczania tej korekty.

Dodatkowo nowela dopuszcza możliwość korygowania taryf i wniosków taryfowych złożonych przed dniem wejścia w życie ustawy. W tym celu zainteresowani sprzedawcy mają w ciągu 14 dni od wejścia w życie przepisów złożyć stosowne wnioski o korekty.

Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

Senat przyjął nowelizację prawa energetycznego, która ma złagodzić podwyżki cen gazu w 2022 roku


Powiązane artykuły

KPEiK trafi do rządu we wrześniu. Mniej OZE w energetyce

Resort klimatu i środowiska zakończył prace, nad projektem KPEiK. W stosunku do wcześniejszego, przedstawionego w październiku 2024 roku, ministerstwo szacuje...
Elektrownia jądrowa. Fot. Freepik

Google pomoże zbudować polską elektrownię jądrową

Westinghouse, amerykański partner Polski w budowie jej pierwszej elektrowni jądrowej, ogłosił współpracę z Google Cloud. Firmy chcą zoptymalizować proces montażu...

Sankcje wpędzają Rosnieft w problemy. Tankowiec płynie na pusto

Ostatni pakiet unijnych sankcji objął spółkę Nayara, właścicielkę drugiej największej rafinerii w Indiach, której 49 procent udziałów należy do Rosnieftu....

Udostępnij:

Facebook X X X