Senat USA rozważa nowe sankcje wobec Nord Stream 2 a Putin oferuje go Europie do ochrony klimatu

1 grudnia 2021, 07:00 Alert
Prezydent Rosji Władimir Putin fot. Flicr/Mitya Aleshkovsky
Prezydent Rosji Władimir Putin fot. Flicr/Mitya Aleshkovsky

Kiedy senatorzy USA rozważają nowe sankcje mogące dalej opóźnić rozpoczęcie dostaw przez sporn projekt gazociągu Nord Stream 2, prezydent Rosji Władimir Putin oferuje go jako źródło gazu oraz wodoru potrzebnych do realizacji unijnej polityki klimatycznej.

Senat USA pracuje nad przyjęciem projektu budżetu obronnego Pentagonu (NDAA 2022) pierwszego grudnia po kompromisie ponadpartyjnym, który może zawierać obowiązek nowych sankcji wobec spornego Nord Stream 2.

Nowe regulacje USA mogłyby odwiesić sankcje wobec operatora Nord Stream 2 AG, uniemożliwiając jego funkcjonowanie na rynku, ale uderzając także w porozumienie z Niemcami oraz interesy ekonomiczne pożyczkodawców tego spornego projektu, jak niemieckie BASF czy E.on. Wcześniej pojawiły się sugestie, że administracja Joe Bidena z tego powodu lobbuje przeciwko nowym sankcjom.

W listopadzie pojawiły się nowe obostrzenia przeciwko firmie Transadria oraz statkowi Marlin zaangażowanym w budowę, która została już zakończona. Fundacja „klimatyczna” samorządu Meklemburgii-Pomorza Przedniego ochroniła przed nimi statek potrzebny do dokończenia prac morskich przy Nord Stream 2, bo sankcje nie mogą uderzać w podmioty należące do rządów sojuszniczych.

Jednakże Nord Stream 2 potrzebuje certyfikacji regulatora niemieckiego Bundesnetzagentur do rozpoczęcia dostaw. Szacunkowy termin ich rozpoczęcia jest ustanawiany przez różne źródła na maj lub czerwiec 2022 roku, ale także przełom 2022 i 2023 roku, jak przez Instytut Jaquesa Delorsa.

Gazprom przekonuje, że Nord Stream 2 może przyczynić się do realizacji polityki klimatycznej Unii Europejskiej, zapewniając wodór. Chce zbudować dolinę wodorową w Meklemburgii-Pomorzu Przednim i dostarczać jej to paliwo przez sporny gazociąg. Prezydent Rosji Władimir Putin przekonywał, że gazociągi rosyjskie mogą posłużyć do dostaw wodoru wytwarzanego w Rosji z pomocą gazu, atomu oraz Odnawialnych Źródeł Energii. Jego zdaniem dostawy gazu do Europy wzrosną przez to, że będzie paliwem transformacji energetycznej, a później zastąpi go wodór, który także może pochodzić z Rosji.

The Hill/Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Zyska: Strategia wodorowa Polski pomoże stworzyć nowy przemysł (ROZMOWA)