Siemens Gamesa dostarczy 63 turbiny projektom wiatrowym w Polsce

22 kwietnia 2020, 15:00 Alert

Hiszpański gigant wiatrowy Siemens Gamesa dostarczy swoje dedykowane turbiny wiatrowe do trzech elektrowni. Ich projekty zwyciężyły w ostatniej, grudniowej aukcji OZE.

siemens gamesa oze turbiny wiatr
Fot. Siemens Gamesa

Rynek wiatrowy i technologia

Łączna moc turbin wynosi 184 MW. Firma realizowała także zamówienia dla pięciu zwycięskich projektów w aukcjach w 2018 roku. W ten sposób hiszpańska spółka umacnia swoją pozycję na rynku wiatrowym oraz w technologii turbin o mocy 2 i 3 MW. Łączna moc elektrowni, do których Siemens dostarczył turbiny, wynosi 337 MW. Mogą one zaopatrzyć w energię elektryczną 530 tysięcy gospodarstw domowych w Polsce.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z naszego sukcesu, w szczególności dlatego, że byliśmy w stanie wspierać szerokie grono klientów – powiedział Enrique Pedrosa, dyrektor generalny ds. lądowej energetyki wiatrowej w Siemens Gamesa. Dodał, że spółka będzie koncentrować się na ścisłej współpracy na rynku polskim.

Aukcje OZE z 2018 i 2019 roku przysłużyły się do znaczącego rozwoju projektów wiatrowych w Polsce. W efekcie polski rynek energetyki wiatrowej na lądzie jest jednym z najbardziej efektywnych i dynamicznych w Europie. Hiszpańska spółka działa w Polsce od 2003 roku. Przez te lata, hiszpańska firma dostarczyła 1 GW mocy w OZE oraz jest odpowiedzialna za sześćset rubin o łącznej mocy 1,6 GW.

Siemens Gamesa/Patrycja Rapacka

Kurtyka dla DGP: Koronawirus może pomóc Polsce osiągnąć unijny cel OZE