Siemens planuje zwolnienia. Związki zawodowe są temu przeciwne

19 czerwca 2019, 13:30 Alert
Siemens_München_Martinstr
fot. WIkimedia Commons

Siemens podał, że w ciągu kilku lat zmniejszy liczbę miejsc pracy w dziale gazowo-energetycznym o 2700, z czego 1400 w samych Niemczech. Sprzeciwiają się temu związku zawodowe.

Większość zwolnień w Niemczech będzie miało miejsce w Berlinie i Erlangen w Bawarii. Oddział będzie wymagał dalszych oszczędności w wysokości 500 mln euro. – Potrzebne są środki, aby obniżyć koszty i dostosować się do malejącej liczby dużych projektów – dodała firma.

– Siemens rozpocznie teraz konsultacje z odpowiednimi przedstawicielami pracowników, a następnie wdroży planowane środki w sposób społecznie odpowiedzialny – podała firma.

Jednak związek zawodowy IG Metall – największy w Niemczech, liczący 2,2 miliona członków – nazwał cięcia pracy „niewyobrażalnymi”, mówiąc, że można znaleźć inne rozwiązania. – Na rynku, który rozwija się w dłuższej perspektywie i ma długie cykle, krótkoterminowa redukcja pracowników nie jest najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza w obliczu rosnącego niedoboru wykwalifikowanych pracowników – podał związek w oświadczeniu.

Zatrudniając 64 000 pracowników w 80 krajach, Siemens zanotował sprzedaż w wysokości 12,4 mld euro w 2018 roku i 377 mln EUR w zysku. Jednak rentowność koncernu spada z roku na rok z powodu spadku popytu na urządzenia elektrowni w wyniku globalnego przejścia z paliw kopalnych na energię odnawialną.

The Local.de/Michał Perzyński