BezpieczeństwoWszystko

Siemoniak: Należy wzmocnić ochronę kolektywną w NATO

Silna demokratyczna Europa potrzebuje silnych Niemiec i silnej Polski. I siła, to nie tylko potęga gospodarcza, to nie tylko więzi gospodarcze. To nie tylko przekonanie, że nasze wartości są słuszne. Siła to także zdolność do obrony, to także siła militarna; to siła Bundeswehry i siła Wojska Polskiego – mówił w Berlinie, wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

Minister obrony  narodowej był w środę, 29.10. gościem honorowym narady z udziałem kadry wojskowej i cywilnej Bundeswehry pod przewodnictwem  minister obrony Niemiec Ursuli von der Leyen.

Celem konferencji była dyskusja nad bieżącymi oraz przyszłymi zagadnieniami polityki bezpieczeństwa i obrony, a także przedstawienie wyzwań stojących przed Bundeswehrą. W przedsięwzięciu  uczestniczyli m.in deputowani do Bundestagu, niemieccy dowódcy/starsi oficerowie narodowi w Dowództwach NATO.

Podczas rozmów bilateralnych politycy rozmawiali o postępach  realizacji  postanowień przyjętych na wrześniowym szczycie NATO w Walii, a w szczególności o planach  zwiększonej obecności sojuszników we wschodniej flance NATO, gdyż jak przypomniał minister Siemoniak – należy wzmocnić obronę kolektywną – pierwotną, traktatową funkcję NATO.

W tym kontekście ministrowie rozmawiali m.in o wzmocnieniu szczecińskiego Korpusu Północ – Wschód.  Minister powiedział, że Polska pragnie aktywnej Bundeswehry, nieunikającej odpowiedzialności. Liczymy na niemieckiego sojusznika – zaznaczył wicepremier Siemoniak. W kwestii bezpieczeństwa Polska może polegać na naszej armii i dwustronne partnerstwo z waszym krajem jest częścią naszego bezpieczeństwa- zapewniła szefowa niemieckiego MON.

Szefowie resortów ponadto omówili sytuację na Ukrainie, wskazując na potrzebę poszukiwania rozwiązań zatrzymujących przemoc.

Poruszyli także zagadnienia dotyczące skutków sytuacji w Iraku i Syrii dla bezpieczeństwa w regionie Bliskiego Wschodu.

Efektem dobrych, sąsiedzkich  relacji i podstawą ich rozwoju jest  też  Deklaracja Intencji między Ministrem Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej a Federalnym Ministerstwem Obrony Republiki Federalnej Niemiec w sprawie intensyfikacji współpracy wojsk lądowych, którą ministrowie podpisali dziś w  Berlinie. Jak mówiła szefowa niemieckiego resortu obrony ten dokument to kamień milowy w umacnianiu współpracy sił lądowych. Podobne porozumienie istnieje już między marynarką wojenną obu krajów. List intencyjny zakłada m.in.  wymianę oficerów, rozwój wspólnej działalności szkoleniowej, a także wzajemną zamianę podporządkowania batalionów podczas ćwiczeń wojskowych. Minister Siemoniak wyraził nadzieję, na zintensyfikowanie praktycznego działania wojsk np. ćwiczeń poligonowych w latach następnych.

Wicepremier Siemoniak zaprosił  szefową niemieckiego resortu obrony do udziału w naradzie kierowniczej kadry SZ RP wiosną 2015 r.

Źródło: Minister Obrony Narodowej


Powiązane artykuły

Berlin nie przekaże Ukrainie Taurusów i Patriotów

Niemcy nie przekażą Ukrainie systemów obrony powietrznej Patriot i pocisków manewrujących Taurus. Berlin dysponuje sześcioma zestawami do ochrony swojego nieba,...

Drony zdominują pola bitew. Polko: będzie je wspierać AI

Rosyjska inwazja na Ukrainę pokazała istotną rolę pojazdów bezzałogowych na współczesnym polu bitwy. Drony przeprowadzają zwiad, są „oczami” artylerii, służą...
Ukraińskie drony (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Vladyslav Musiienko

Kijów zainwestuje 6.2 mln dolarów w drony przechwytujące Shahedy

Stolica Ukrainy uruchamia program „Czyste niebo” o wartości 260 mln hrywien (ok. 6,2 mln dolarów). Nowy system ma wzmocnić ochronę...

Udostępnij:

Facebook X X X