Sierakowska: Wzrostowy tydzień na rynku ropy naftowej

9 października 2015, 14:00 Energetyka
Ropa 1

KOMENTARZ

Dorota Sierakowska

Analityk DM BOŚ

Czwartek był kolejnym zwyżkowym dniem na rynku ropy naftowej. Cena amerykańskiej ropy WTI wzrosła o 3,2 proc., natomiast notowania europejskiej ropy Brent zwyżkowały o 3 proc.. Zwyżka jest kontynuowana dzisiaj rano – jest to istotne zwłaszcza z punktu widzenia inwestorów na rynku amerykańskiej ropy WTI, bowiem ten rodzaj surowca testuje właśnie barierę 50 USD za baryłkę.

Wczoraj w optymistycznym tonie o przyszłości cen ropy naftowej wypowiedziała się agencja badawcza PIRA, która wsławiła się udaną prognozą ubiegłorocznego rozpoczęcia długotrwałych spadków cen tego surowca. Według PIRA, ceny ropy naftowej muszą zacząć rosnąć, aby firmy nie cięły produkcji i aby w kontekście kilku kolejnych lat jej podaż była wystarczająca. Szef PIRA, Gary Ross, powiedział, że oczekuje dotarcia notowań ropy naftowej do poziomu 70 USD na koniec przyszłego roku oraz 75 USD w 2017 r.

Wczorajsze prognozy PIRA są relatywnie optymistyczne w porównaniu z oczekiwaniami prezentowanymi przez wiele innych instytucji (m.in. amerykański Departament Energii czy bank Goldman Sachs), wśród których dominuje pogląd, że ceny ropy naftowej utrzymają się na niskim poziomie jeszcze „przez dłuższy czas”.

Wzrostowi notowań ropy naftowej sprzyjały także inne czynniki. Jednym z nich była publikacja minutes amerykańskiej Rezerwy Federalnej, w których widoczne było zaniepokojenie Fed obecną sytuacją w globalnej gospodarce. Inwestorzy odczytali ten komunikat oczywiście jako znak mniejszego prawdopodobieństwa podniesienia stóp procentowych w USA w tym roku. Ponadto, wczoraj nie bez znaczenia dla wycen surowców był powrót Chin do globalnego handlu po tygodniowych obchodach narodowego święta.

Źródło: CIRE.PL