Chiny i Rosja rozmawiają o Sile Syberii 2

12 września 2018, 09:30 Alert
grafika Siła Syberii. Grafika: BiznesAlert.pl
Siła Syberii 1 i 2. Grafika: BiznesAlert.pl

Rosjanie przekonują, że są coraz bliżej porozumienia z Chinami o budowie gazociągu, który miałby doprowadzać gaz słany obecnie do Europy na rynek chiński. Chodzi o Siłę Syberii 2, czyli tzw. szlak zachodni.

Minister energetyki Rosji Aleksander Nowak przekonywał na Wschodnim Forum Ekonomicznym we Władywostoku, że podczas rozmowy prezydenta Władimira Putina z jego chińskim odpowiednikiem Xi Jinpingiem w trakcie Forum rosyjski przywódca uzyskał zapewnienie, że Chińczycy podpiszą umowę o dostawach gazu przez tak zwany szlak zachodni „ w najbliższej przyszłości”. Miało także dojść do uzgodnienia założeń technicznych.

Szlak zachodni jest już realizowany. Zakłada budowę gazociągu Siła Syberii o docelowej przepustowości 38 mld m sześc. rocznie. Według komunikatów Gazpromu budowa jest realizowana zgodnie z terminarzem i pozwoli uruchomić dostawy w grudniu 2019 roku, od kiedy będą stopniowo rosły do wolumenu wyznaczonego w umowie.

Szlak wschodni zakłada budowę kolejnego gazociągu, zwanego Gazociągiem Ałtaj, a obecnie Siłą Syberii 2, który połączyłby zachodnią bazę surowcową, poświęconą obecnie głównie dostawom do Europy, z rynkiem chińskim, co pozwoliłoby Rosjanom zdywersyfikować klientów.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Atomowe lodołamacze i gazoporty. Zimna Wojna przyszłości