EnergetykaGaz.Wszystko

Skrzypkiewicz: PGNiG chce zwiększyć wydobycie węglowodorów

W ubiegłym tygodniu należąca do PGNiG spółka PGNiG Upstream International została właścicielem 40 proc. udziałów i będzie pełnić rolę operatora koncesji PL 799 na Morzu Norweskim. Jak pisze dzisiejsza “Rzeczpospolita”, PGNiG ma w planie kolejne tego typu inwestycje. W wydobycie gazu i ropy chcę inwestować też Lotos i Orlen.

Jak czytamy w dzienniku, w perspektywie najbliższych siedmiu lat Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zamierza zwiększyć dzienną produkcję ropy i gazu z obecnych 90 tys. baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (boe) dziennie do 150 tys. boe.

Cytowany przez “Rz” Zbigniew Skrzypkiewicz, wiceprezes ds. poszukiwań i wydobycia PGNiG wyjaśnia, że ten cel spółka chce osiągnąć między innymi poprzez przejęcia za granicą. Preferowane kierunki to Morze Północne, Arabia Sudyjska, Oman i Pakistan oraz Kanada i Stany Zjednoczone. Jak wyjaśnia prezes, PGNiG jest zainteresowany złożami gdzie już jest prowadzone wydobycie lub takimi, które są na etapie zagospodarowania.

Dziennik odnotowuje również, że inwestycje w zagraniczne złoża rozważają też Lotos i Orlen, ta pierwsza spółka bierze pod uwagę kierunek norweski, a druga myśli o Kanadzie i USA.
Jednocześnie “Rzeczpospolita” zwraca uwagę, że nie należy spodziewać się wzrostu wydobycia ropy i gazu na krajowym podwórku. Jak wyjaśnia wiceprezes Skrzypkiewicz, w najbliższym czasie raczej nie powinniśmy oczekiwać odkryć dużych złóż i aby utrzymać dotychczasowy poziom wydobycia PGNiG musi się skupić na zwiększeniu poziomu tzw. szczerpywania już eksploatowanych złóż.

Wiceprezes zapowiada również w “Rz”, że PGNiG będzie kontynuowało poszukiwania gazu w złożach łupkowych, koncentrując się na woj. pomorskim. Plany spółki zakładają wykonanie jednego odwiertu horyzontalnego z pełnym szczelinowaniem na koncesji Wejherowo, a dwóch na koncesji Stara Kiszewa. Według wiceprezesa Skrzypkiewicza z początkiem przyszłego roku powinno być już jasne, czy jest szansa na przemysłowe wydobycie w tym rejonie.

Źródło: CIRE.PL


Powiązane artykuły

Warszawa, 07.07.2025. Minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski podczas konferencji poświęconej premierze marki TEAM POLAND, 7 bm. w siedzibie PAP w Warszawie. TEAM POLAND to wspólna inicjatywa polskich instytucji rozwoju, stworzona z myślą o wspieraniu ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorstw. (sko) PAP/PAP

Rząd rezygnuje z NABE. Spółki energetyczne reagują

W środę rano Ministerstwo Aktywów Państwowych oficjalnie ogłosiło rezygnację z realizacji projektu NABE (Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego), który zakładał wydzielenie...
Orlen wprowadza SAF na polskie lotniska. To krok do dekarbonizacji lotnictwa, foto: Orlen

Orlen wprowadza SAF na polskie lotniska. Krok do dekarbonizacji

Samoloty startujące z Lotniska Chopina w Warszawie, a także z portów w Krakowie i Katowicach, mogą już tankować nowe, bardziej...

Bruksela przedłużyła magazynowanie gazu, ale poszła na ustępstwa

Parlament Europejski opowiedział się o przedłużeniu obowiązku magazynowania gazu. Wprowadził jednak dwie zmiany, w myśl nowych przepisów kraje członkowskie będą...

Udostępnij:

Facebook X X X