Słoweńcy podjęli wstępną decyzję o budowie kolejnego bloku jądrowego w Elektrowni Krško

19 lipca 2021, 18:30 Alert
Elektrownia jądrowa w Krško w Słowenii. Fot. Wikipedia, Katja143
Elektrownia jądrowa w Krško w Słowenii. Fot. Wikipedia, Katja143

Rząd Słowenii zezwolił państwowemu koncernowi Gen Energija na budowę drugiego bloku elektrowni jądrowej Krško.

Ministerstwo infrastruktury Słowenii wydało Gen Energija pozwolenie na budowę drugiego bloku elektrowni jądrowej Krško. Rozbudową elektrowni jest zainteresowana również Chorwacja, która wielokrotnie przedkładała tę inwestycję. Zdaniem ministra infrastruktury Jerneja Vrtovaca nie jest to ostateczna decyzja, ale pierwszy krok na drodze do rozpoczęcia postępowania. Dokładna lokalizacja nie jest jeszcze znana. – Dzięki pozwoleniu energetycznemu otwieramy możliwie najszerszą debatę publiczną, nie tylko na poziomie eksperckim, ale także wśród obywateli – powiedział dziś minister infrastruktury Jernej Vrtovec na konferencji prasowej w Lublanie.

Dopiero po osiągnięciu konsensusu społecznego następują dalsze procedury, takie jak uzyskiwanie pozwoleń na budowę, wybór dostawców i sama budowa. Dokładna lokalizacja zakładu produkcyjnego zostanie ustalona dopiero po przyjęciu krajowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Vrtovec dodał,, że całkowita moc elektryczna wyniesie około 1100 MW, roczna produkcja energii elektrycznej nieco poniżej 9000 GWh a żywotność 60 lat.

Poslovni/Bartłomiej Sawicki

Słowenia i Chorwacja myślą o rozbudowie atomu. Czesi już się na to zdecydowali