Sondaż: Prawie połowa Polaków uważa, że smog to problem w ich okolicy

2 lutego 2021, 07:15 Alert

46 procent badanych uważa, że zanieczyszczenie powietrza jest poważnym problemem w ich miejscu zamieszkania, w dużych miastach ten odsetek jest jeszcze wyższy i wynosi 72 procent – wynika ze styczniowego ekobarometru Agencji Badań Rynku i Opinii SW Research.

fot. Pixabay

Czy smog jest poważnym problemem?

Zgodnie z badaniem, 15 procent Polaków twierdzi, że smog jest bardzo poważnym problemem w miejscu ich zamieszkania, a dla 31 procent zanieczyszczenie powietrza jest dość poważnym problemem. 21 procent respondentów nie widzi w tym problemu. 33 procent ankietowanych nie miało na ten temat zdania.

Sondaż wykazał, że zdecydowanie bardziej na problem smogu są uczuleni mieszkańcy miast powyżej 500 tys. mieszkańców. Dla 37 procent badanych smog w ich mieście to bardzo poważny problem, a dla 35 procent dość poważny. Znacznie mniej osób, bo osiem procent uważa, że zanieczyszczenie powietrza niezbyt im grozi, a problemu nie widzi cztery procent. 16 procent ankietowanych nie miało zdania w tej materii.

Ankietowani odpowiedzieli również na pytanie jak chronią się przed zanieczyszczeniem powietrza. 22 procent z nich wskazało, że w domu bądź mieszkaniu ma rośliny oczyszczające powietrze. Kiedy jest duży smog w domu pozostaje 24 procent badanych, a 23 procent osób unika aktywności fizycznej na powietrzu. 15 procent respondentów wskazało, że ma oczyszczacz powietrza w domu, 17 procent używa masek filtrujących zakładanych na twarz, a 14 procent regularnie sprawdza wskaźnik zanieczyszczenia powietrza. 39 procent badanych nie podejmowało żadnych działań ochronnych.

Projekt ekobarometr to cykl badań poświęcony analizie aktualnych postaw i nastrojów polskich konsumentów wobec szeroko pojętej ekologii obecnej w różnych sferach codziennego życia. Ostatnie badanie zostało wykonane w dniach 19-20 stycznia na próbie tysiąca osób.

Polska Agencja Prasowa

Guła: Polityce wymiany kotłów w Polsce brakuje długofalowej wizji i logiki (ROZMOWA)