Skąpani w smogu. GIOŚ informuje o złym stanie powietrza w polskich miastach

10 lutego 2021, 14:00 Alert

W wielu miastach w kraju m.in. w Szczecinie, Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Katowicach czy Kaliszu jakość powietrza jest zła lub bardzo zła. Mieszkańcom tych miejsc zaleca się unikanie wychodzenia na zewnątrz – poinformował w środę Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ).

Zanieczyszczone powietrze w polskich miastach

Z danych GIOŚ wynika, że bardzo zła jakość powietrza jest obecnie w Szczecinie, Raciborzu, Radomsku Wodzisławiu Śląskim, Przemyślu, Pabianicach, Kaliszu, Katowicach, Zgierzu, Sierpcu, Pleszewie, Łasku, Łodzi, Lublińcu i Cieszynie. Oznacza to, że w tych miastach dobowe stężenie pyłu PM10 może wynieść ponad 150 ug/m sześc.

Zła jakość powietrza występuje m.in. w Poznaniu, Brzegu, Kielcach, Otwocku, Katowicach, Żywcu, Rybniku, Kędzierzynie-Koźlu Ustroniu, Warszawie, Siedlcach, Opolu, Piotrkowie Trybunalskim, Koninie, Gliwicach, Toruniu, Zabrzu, Kościerzynie, Mosinie, Olkuszu, Konstancinie-Jeziorna, Zakopanem, Kutnie, Środzie Śląskiej. Oznacza to, że dobowe stężenie pyłu PM10 może wynieść tam od 110,1-150 ug/m sześc – informuje inspektorat. – Do złej jakości powietrza przyczyniają się bardzo niskie temperatury w ostatnich dniach, brak wiatru i dogrzewanie domów węglem – powiedział w środę zastępca naczelnika Wydziału Zarządzenia Kryzysowego i Spraw Obronnych w Kaliszu Dominik Kałużny w rozmowie z Polską Agencją Prasową (PAP).

Eksperci podkreślają, że osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, nasilenie się objawów ataków astmy. Mieszkańcy z problemami kardiologicznymi mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia, np. uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie. Podobne objawy mogą też wystąpić u osób zdrowych.

Powiew świeżego powietrza

Bardzo dobra jakość powietrza w Polsce jest w Augustowie i Suwałkach. W pozostałych obszarach kraju jakość powietrza określona jest jako dobra, umiarkowana i dostateczna – podaje GIOŚ.

Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

Minister Kurtyka podpisał porozumienie o współpracy dot. programu „Stop Smog”