Smoleń: Dekarbonizacja jako eliminacja węgla to mit

14 sierpnia 2013, 10:28 Energetyka

– W Unii Europejskiej wielu uwierzyło ostatnio w „dekarbonizację”, rozumianą jako eliminację węgla-paliwa z gospodarki, wbrew początkowemu zrozumieniu jej jako obniżenia emisji CO2 – wskazuje w wywiadzie dla dzisiejszej „Rzeczpospolitej” Paweł Smoleń, prezydent EURACOAL – Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego.

Smoleń deklaruje, że EURACOAL jest za powrotem do prawdziwego rozumienia dekarbonizacji i chętnie porozmawia o obniżeniu emisji dwutlenku węgla. W jego opinii Polska ma szansę na obniżenie emisji nawet o kilkadziesiąt procent, a to dzięki zamianie starych źródeł na nowe, wysokosprawne i jednocześnie niskoemisyjne.

– Na przykład w Niemczech, nawet jeśli osiągnie się planowane w 2050 r. 80 proc. energii ze źródeł odnawialnych, to pozostała część będzie najprawdopodobniej węglowa (atomowej ma już wtedy nie być). Eliminacja węgla jako paliwa jest iluzją i coraz więcej środowisk zdaje sobie z tego sprawę, odchodząc od „dekarbonizacyjnej” naiwności lub jawnej hipokryzji – mówi Smoleń.